Zázračné houbové trio

Reishi

(Ganoderma lucidum)

 

Lesklokorka lesklá je používána v tradiční čínské medicíně na léčbu velkého množství chorob a fyziologických onemocnění různých částí lidského těla, vyvolaných zcela různými patogenními pochody. Zdravotnickými zařízeními není při léčbě používána a doporučována. Je navržena pro použití v alternativní medicíně jako podpůrný prostředek nebo jako potravinový doplněk. Houba je tradičně ceněným zbožím, zejména v Asii a prodávána i v Evropě.

Víte, proč se této houbě říká Božská houba nesmrtelnosti? Po 4 000 let ji tradiční čínská medicína využívala jako elixír života pro čínské císaře, kteří se dožívali nadprůměrného věku. Reishi účinně posiluje imunitu a podporuje oběhovou soustavu. Mezi prospěšné látky právem patří tak známé beta-glukany.

V Japonsku se používá lesklokorka lesklá jako prevence léčení a terapie rakoviny. Výsledek testu houbových preparátů houby lesklokorky lesklé v metodistickém výzkumném středisku v Indianapolis uvádí, že uvedená houba může být použita v alternativní medicíně proti některým druhům nádorových onemocnění.


Shitake

(Lentinula edodes)

Houževnatec jedlý je přírodním zdrojem β-glukanů, díky čemuž má příznivé účinky na imunitní systém. Obsahuje taktéž eritadenin, který snižuje hladinu cholesterolu v krvi, a dále vitamíny B2, B6 a D, měď, selen, kyselinu pantothenovou, zinek a mangan.

Vývoj lékařského výzkumu shiitake zahrnuje využití výtažku k potlačení množení viru lidské imunitní nedostatečnosti (HIV) ve tkáňové kultuře. Výzkumníci z Lékařské fakulty Jamagučské univerzity v Japonsku oznámili, že výtažek z shiitake má „ochranný účinek“, který potlačuje běžný projev viru HIV – ničení buněk.

Výzkumníci poznamenali, že látky jako shiitake, které zároveň povzbuzují imunitní odpověď a mají antivirové účinky, by měli být dále zvažovány pro léčbu AIDS.

Vedle potírání rakoviny, zastavování růstu virů a snižování cholesterolu má shiitake silné antibiotické účinky na jiné organismy. Látka nazvaná cortinelin, širokospektrá antibakteriální látka, která byla izolována z shiitake, zabíjí široké spektrum patogenních bakterií. U sulfidové sloučeniny získané ze shiitake byl zjištěn účinek proti houbě, která způsobuje dermatofytózy a jiné kožní nemoci.


Maitake

(Grifola frondosa)

Trsnatec lupenitý patří mezi dřevokazné houby. Jedná se o houby jedlé a velmi chutné. V přírodě je možné je najít již zřídka, ale jejich životním prostředím jsou oblasti na severní polokouli.  Plodnice Maitake jsou jednoleté a jak již český název napovídá, vytvářejí velké trsy, ty mohou vážit i desítky kilogramů. Nacházejí se u bází kmenů a kořenů listnatých stromů. Jejich sběr probíhá na podzim, nejčastěji v září a říjnu. Maitake je bezesporu nejznámější hlavně v Asii, kde je využívána při přípravě pokrmů, ale také jsou zde již po tisíce let známé její léčebné účinky. Historické prameny vysvětlují, proč se jí také říká tančící houba (překlad z japonštiny), bylo totiž velkým štěstím tuto houbu najít a „houbaři“ doslova tančili radostí nad svým „úlovkem“. Tradiční čínská medicína využívá účinky Maitake velmi dlouhou dobu. Je popsána v pramenech z doby dynastie Han (206–210 n.l.), je také v „čínském herbáři“ Shen Nong Ben Cao Jing. Ani v dnešní době zájem o houbu neklesá, naopak, díky tomu, že mnohé studie potvrzují její na člověka pozitivní účinky, je od cca 80 let minulého století pěstována uměle, komerčně.

Mezi potvrzené léčivé účinky patří

 • metabolický syndrom – snižuje ukládání tuku v tkáních, což podporuje snižování nadváhy
 • nádorová onemocnění – díky výjimečnému souboru polysacharidů má Maitake silné protinádorové účinky zejména u nádorů mozku, plic, prsu, žaludku, jater či střev
 • snižuje vedlejší účinky chemoterapie
 • diabetes – Maitake dokáže regulovat krevní cukr a proto příznivě působí u pacientů s diabetem
 • hemeroidy – užívá se jako podpora u konvenční terapie hemeroidů
 • cholesterol – Maitake má schopnost snižovat úroveň „špatného“ LDL cholesterolu v krvi
 • oslabená imunita – díky silnému zastoupení betaglukanů má Maitake silné imunostimulační účinky
 • hypertenze – soudobé studie ukazují vliv Maitke na snižování vysokého krevního tlaku
 • Crohnova choroba – dokáže zmírňovat průběh tohoto zánětlivého onemocnění
 • má antimutagenní účinky
 • prevence a doprovodná léčba rakoviny prsu, plic, jater a pankreatu
 • osteoporóza – podporuje kostní systém

Zdroje: HerbalNature, Wikipedia

29.10.2021

tritong