
Vlhkost vzduchu a respirační choroby
Vlhkost vzduchu
Vlhkost je základní vlastností vzduchu. Vlhkost vzduchu udává, jaké množství vody v plynném stavu (vodní páry) obsahuje dané množství vzduchu. Množství vodní páry je časově velice proměnlivé a liší se také od místa k místu. Z pohledu meteorologie a klimatologie má množství vodních par zásadní význam, protože je na něm závislé počasí a místní podnebí.
Hodnoty
100% relativní vlhkost udává maximálně vlhký vzduch prosycený parami a 0% relativní vlhkost značí suchý vzduch zcela bez vlhkosti. Relativní vlhkost vzduchu je nutno udržovat v těch správných hodnotách.
Doporučená správná vlhkost v bytě je v zimě 45 až 60 % a v létě pak od 40 do 55 %.
Vliv na zdraví
Příliš velké teplo může být nebezpečné, ale když to zkombinujete s vysokou vlhkostí, vaše tělo se ještě hůř ochlazuje. Vlhkost může také ovlivnit váš mozek.
Vlhkost je množství vodní páry ve vzduchu. Když se potíme, naše těla normálně spoléhají na vzduch, aby se zbavila potu, který se hromadí na kůži. Díky tomu se tělo ochladí. Když je vlhkost ve vzduchu vysoká, teplá vlhkost zůstává na naší pokožce déle, takže se cítíme ještě tepleji. Meteorologové tomu říkají „tepelný index“.
Vysoká vlhkost může mít na lidský organismus řadu nepříznivých účinků . Může přispět k pocitu nízké energie a letargie. Kromě toho může vysoká vlhkost způsobit hypertermii – přehřátí v důsledku neschopnosti vašeho těla účinně uvolnit teplo. Hypertermie může způsobit:
- Dehydratace
- Únava
- Svalové křeče
- Vyčerpání z horka
- Závratě
- Úpal
Vlhkost vám může podle psychologů způsobit špatnou náladu. Věda je stále dost omezená, ale některé zajímavé studie říkají, že by mohla ovlivnit mozkové chemické látky, které regulují náladu.
Lékaři také hlásí, že mají pacienty, kteří podle všeho zažívají letní verzi sezónní afektivní poruchy. Lidé s tímto stavem se cítí depresivně a mohou pociťovat úzkost a v některých případech dokonce cítit sebevraždu. Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, je důležité, abyste si promluvili se zdravotníkem.
I méně drastickými způsoby může vlhkost narušit některé základní funkce, jako je spánek nebo udržení hydratace. Nedostatek spánku a dehydratace mohou výrazně ovlivnit naši náladu. Aby toho nebylo málo, to, že se někteří lidé necítí pod kontrolou, dělají z některých lidí ještě nervóznější.
Zde je 5 věcí, které můžete tento víkend udělat, abyste zůstali v pohodě:
- Zpomalte . Když budete v tomto počasí dělat více, budete se více potit a budete se cítit více obtěžováni. Namáhavá fyzická aktivita by měla být omezena, odstraněna nebo přeplánována na nejchladnější dobu dne. Rizikové osoby by měly zůstat na nejchladnějším dostupném místě.
- Oblečte se vhodně . Lehké oblečení světlé barvy odráží teplo a sluneční světlo a pomáhá vašemu tělu udržovat normální teploty.
- Pijte hodně vody nebo nealkoholických tekutin. I když nemáte pocit žízně. Vaše tělo ztrácí více vody, když je horko, zvláště s vysokým indexem tepla z vlhkosti. Vyhněte se kofeinu, alkoholu a slazeným nápojům, protože ty způsobují větší ztrátu tělesných tekutin.
- Vyhýbejte se alkoholu. Některé studie ukázaly, že přílišné pití alkoholických nápojů v horkém počasí zvyšuje riziko úmrtí.
- Trávit více času v chladném prostředí. Klimatizované prostory výrazně snižují nebezpečí z horka. To je zásadní pro osoby s vyšším rizikem, jako jsou starší nebo nemocní nebo oslabení lidé. Pokud si nemůžete dovolit klimatizaci, strávit každý den nějaký čas na klimatizovaném místě vám poskytne určitou ochranu.
- Buďte extrémně opatrní na rozpálená auta. Nikdy nenechávejte nikoho, zejména děti, v uzavřeném zaparkovaném vozidle. Nezapomeňte ani na své mazlíčky!
- Nevystavujte se příliš slunci. Nejen proto, že vám bude tepleji. Pokud je vaše pokožka poškozená spálením od slunce, budete mít problém odvádět teplo.
Nízká vlhkost i vlhkost vysoká obecně škodí.
Vysoká vlhkost je plíživá potvora. Ve vlhku se daří všemu živému a když se nedaří větrat dobře, brzy začnou bujet plísně, bakterie, roztoči a viry. Obvykle nemilí spolubydlící. Vliv plísní na lidský organismus je na mnoha místech odborně popsán, častou reakcí na přítomnost výše uvedených organismů je alergie a mít alergii na vlastní dům nikdo nechce.
Pokud je vlhkost nízká, mívají obyvatelé problém s dýcháním, sliznice se vlivem nízké vlhkosti vysušují, dramaticky se zvyšuje prašnost a tyto vlivy způsobují potíže s dýcháním, které mohou vést u citlivých jedinců ke krvácení sliznic, známé jsou případy silné laryngitidy (zánět hrtanu provázený v akutním projevu otokem sliznic), která nezřídka způsobí nejen šok rodičům malých dětí, ale často výjezd rychlé zdravotnické služby.
Pomůžeme si dostupnými prostředky
To, že dodržujeme pravidelný pitný režim nealkoholických nápojů netřeba zdůraznit. Doporučuji jako doplněk pití nebo inhalaci bylinných čajů jako je (šípek, fenykl, máta, mateřídouška, heřmánek) nebo minerální vody (Vincentka , Bílinská kyselka), které mají velmi pozitivní vliv na fungování a zdraví člověka.
Dále bych hlavně v zimních dnech doporučil zakoupit v jakékoliv lékárně nosní spreje s roztokem a obsahem mořské vody a rozebereme si blíže :
- Hypertonický
- Hypotonický
- Izotonický
Hypertonický roztok obsahuje koncentraci NaCl o hodnotách vyšších než v buňkách lidského těla.
Hypotonický roztok obsahuje koncentraci NaCl o hodnotách nižších než v buňkách lidského těla.
Izotonický roztok obsahuje koncentraci NaCl o hodnotách stejných jako v buňkách lidského těla (tzv. fyziologický roztok).
Používá se k očištění a zvlhčení sliznice a je vhodný pro každodenní nosní hygienu. Ošetřování nosní sliznice izotonickým roztokem slouží ke zředění hlenu a snazšímu vysmrkání. Izotonický roztok lze dlouhodobě používat také u novorozenců a kojenců – je šetrný i pro nosíky našich ratolestí.
Používání a dávkování těchto nosních sprejů není omezeno oproti běžným lékařským léčivům a nevzniká závislost.
Závěrem
Horní cesty dýchací jsou společně s naší kůží první ochrannou bariérou mezi vnějším a vnitřním prostředím člověka. Chrání nás nejenom před poškozením mechanickým, chemickým, biologickým a fyzikálním (UV záření), ale také nám zprostředkovávají první kontakt s vnějším prostředím, čímž poskytují cenné informace našemu imunitnímu systému a tím ho posilují.
Nosní sliznice přímo zajišťuje kvalitu vdechovaného vzduchu, čistí vzduch od pevných částic (např. prachu a patogenů) a zajištuje, aby měl vzduch před vstupem do našeho těla správnou vlhkost a teplotu. Udržování zdravé nosní sliznice je tedy velmi důležité a pamatujme, že nosní sliznice je první ochrannou bariérou pro vstup virů do těla.
Aby toto byla schopna nosní sliznice zajišťovat, musí být zdravá, to znamená nevysušená a bez mechanického či jiného poškození. Čistění a zvlhčování nosní sliznice je tedy důležité pro její regeneraci, udržuje ji zdravou a funkční.
Přeji Vám pevné zdraví
Zdroj: Natural Health + Wikipedia
24.11.2021 ©tritong