Vitamíny a minerály jejich vstřebávání

Jak vitamíny a minerální doplňky pomáhají vašemu tělu?

Vitamíny a minerály jsou nezbytné pro to, aby vaše tělo správně fungovalo a pokud vaše tělo nedostává co potřebuje má to někdy špatné následky. Celosvětově je dnes problém doplnit dostatek vápníku, železa, hořčíku, draslíku, vitamínu A, vitamínu C a vitamínu D. Tyto nedostatky a další mohou přispívat k chronickým zdravotním stavům včetně anémie, osteoporózy, artritidy dále  onemocnění štítné žlázy, srdeční choroby a dokonce i některé druhy rakoviny. Když uvažujete o tom, jak pomoci svému tělu vstřebávat živiny a jak bojovat s nutričními nedostatky, je zásadní zabývat se svou stravou a podle potřeby ji doplňovat, abyste se vyhnuli nedostatkům.

Někteří lidé se možná budou muset více spoléhat na doplňky výživy než jiní. Pravdou je, že pokud máte poruchu trávení nebo se vyhýbáte určitým skupinám potravin, je vysoká pravděpodobnost, že nedostáváte nutriční kombinace, které potřebujete. Nezapomeňme ještě na lidské neřesti a to kouření a alkohol. Vitamíny, minerály, esenciální mastné kyseliny, aminokyseliny a další fytonutrienty jsou stavebními kameny, posilovači energie a prvky pro boj s nemocemi, které tělo potřebuje, aby fungovalo optimálně. Zdraví vašeho těla je zvláště závislé na těchto vitamínech a minerálech:

1. Vitamín A

Vitamín A je velmi zásadní pro zdraví očí, imunitní funkce, růst a zdraví buněk a reprodukci. Hlavní příčinou slepoty u malých dětí, které lze předejít je právě nedostatek vitaminu A. Pokud jste těhotná a zeptáte se svého lékaře „jaké vitamíny bych měl užívat?“, vitamín A bude pravděpodobně na vrcholu seznamu a neopomeneme i kyselinu listovou.

Ujistěte se, že dodržujete pokyny poskytnuté výrobcem doplňků, jak užívat multivitaminy, abyste se vyhnuli žaludeční nevolnosti. Nedostatek vitaminu A také zvyšuje riziko úmrtnosti na infekce, zejména spalničky a průjem.

2. Vitamíny skupiny B

Souhrn vitamínů skupiny B jsou nezbytné pro přeměnu sacharidů a glukózy na energii, podporují zdraví kůže, očí a trávení, produkují červené krvinky a hormony, ovlivňují mozkové procesy, duševní schopnosti a stabilizují náladu. Nedostatek jednoho nebo více vitamínů B zvyšuje riziko určitých zdravotních problémů včetně anémie, únavy a potíží s myšlením.

Poznámka k vitamínu B12: Pokud jíte rostlinnou stravu, máte zvýšené riziko nedostatku, protože mnoho potravin bohatých na vitamín B12 je živočišného původu. Ujistěte se, že jezte potraviny jako součást dobře vyvážené stravy, která zahrnuje množství zdravých tuků, jako je olivový olej a kokosový olej, a také dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. Pamatujte, že užívání vitamínů je důležité pro ochranu před nedostatkem vitamínu B12 a vážným nedostatkem vitamínu B12, který by mohl způsobit poškození nervů, zmatenost nebo demenci.

3. Vitamín C

Lidské tělo si nedokáže zrovna vyrobit vitamín C , který je rozpustný ve vodě, proto jej musíme získávat z potravy nebo pomocí doplňků. Vitamin C je nezbytný pro metabolismus bílkovin, hojení ran, tvorbu kolagenu a je to silný antioxidant, který bojuje proti volným radikálům.

Když lidé nedostávají dostatek vitamínu C, může se objevit kurděje, která vede k celkové nevolnosti a únavě, stejně jako k bolestem kloubů a depresím.

Pokud máte anémii, vypijte sklenici pomerančového džusu nebo si vezměte doplněk vitamínu C, když jíte potraviny bohaté na železo, abyste zvýšili biologickou dostupnost železa.

4. Vitamin D

Trávíte denně alespoň 20 minut na slunci? Pokud ne, máte zvýšené riziko vzniku nedostatku vitaminu D. Vitamin D je vitamin rozpustný v tucích lidské tělo dokáže produkovat – ale pouze tehdy, když vystavíme naši pokožku slunci. Nedostatek vitaminu D zvyšuje riziko astmatu u dětí a také zvyšuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění a specifické typy rakoviny.

Nedostatek vitamínu D může také přispívat ke kognitivním poruchám u starších dospělých, nesnášenlivosti lepku, cukrovce 2. typu, vysokému krevnímu tlaku a dokonce i roztroušené skleróze. „ Sluneční vitamín “ je nezbytný pro zdraví kostí, protože pomáhá tělu zpracovávat a využívat vápník. Když se vám nedostává dostatečného vstřebávání vitaminu D z doplňků stravy, potravin nebo slunce, můžete začít pociťovat svalovou slabost a bolesti kostí.

5. Vápník

Vápník je nezbytný pro udržení a stavbu zdravých kostí. Vaše zuby a kosti uchovávají většinu vápníku ve vašem těle, ale tento minerál je také klíčový pro zdraví svalů a je nutný k uvolňování hormonů, které podporují orgány a tkáně v celém těle.

Nedostatek vápníku může způsobit nízkou kostní hmotu a zvýšit riziko osteoporózy. Jak se nedostatek zhoršuje, můžete pociťovat abnormální srdeční rytmy, křeče a necitlivost nebo mravenčení v končetinách.

POZOR: vzájemné užívání (např. doplňků stravy) železa a vápníku je kontraproduktivní a dochází k minimální absorbci.

6. Draslík

Draslík je nezbytný pro zdraví srdce, sílu kostí a svalů a zdravou hladinu krevního tlaku. Pokud přijímáte dostatek draslíku každý den, riziko mrtvice se snižuje. Draslík pomáhá regulovat tekutiny v těle a řídí určité činnosti svalů, včetně srdce.

Nízké hladiny draslíku ve vašem krevním řečišti mohou způsobit arytmie, slabost, únavu, zácpu a svalové křeče.

Pokud citíte záškuby během prvotního usínání doporučuji draslík.

7. Hořčík

Nedostatek hořčíku “ VELKÉ TÉMA “ je spojen se zvýšeným rizikem osteoporózy, srdečních chorob a řady metabolických poruch včetně cukrovky 2. typu.

Mnoho lidí se diví, co pomáhá vstřebávání vitamínu D a vápníku. Ano právě je to hořčík. Hořčík hraje zásadní roli při vstřebávání klíčových živin včetně vápníku a vitamínu D. Synergie mezi hořčíkem a vitamínem D je zajímavá, protože biologická dostupnost hořčíku je poměrně nízká, ale výzkum ukazuje, že vitamín D může významně zvýšit absorpci hořčíku.

Jednou z obtíží mnoha dnešních populárních diet je přísné omezení nebo úplné vyhýbání se určitým skupinám potravin. Například vyhýbání se celozrnným výrobkům může přispět k nedostatečné hladině vitamínů B, zinku, hořčíku, železa a mědi.

Pokud se rozhodnete ze svého jídelníčku odstranit skupiny potravin, musíte přidat vitamíny a minerály, které vám chybí pomocí vysoce kvalitního doplňku s biologicky dostupnými živinami.


Vitamíny a trávicí systém

Když se podíváte na to, jak vitamíny lépe vstřebávat do vašeho systému, aby dosáhly fáze tzv. systémové cirkulace, je životně důležité pochopit, jak jsou vitamíny tělem rozkládány a vstřebávány.

První krok v trávení vitamínů začíná žvýkáním a zavedením slin.

Po spolknutí se jídlo přesune do žaludku, kde žaludeční kyseliny a střevní bakterie rozkládají natrávené jídlo na snadno stravitelné částice. Nakonec se tyto částice přesunou do tenkého střeva, kde se vstřebávají vitamíny a další živiny, přičemž některé živiny se metabolizují v játrech. Po vstřebání živin přecházejí zbývající částice do tlustého střeva.

Jedinci s poruchami trávicího a malabsorpčního syndromu a jedinci s nízkou žaludeční kyselinou nebo po bariatrickém chirurgickém zákroku, může mít potíže se vstřebáváním vitamínů a minerálů z potravin a doplňků. Žádné dva trávicí systémy nejsou stejné a každý systém má svou funkci. Pokud máte trávicí problémy a pravidelně užíváte trávicí enzym k urychlení trávení vitamínů, naučit se lépe vstřebávat vitamíny je pro zdraví vašich střev hodně zásadní. Pro dosažení nejlepších výsledků možná budete muset přejít na vitamínový doplněk formulovaný s malými částicemi.

Například po konzumaci jídla, vyzkoušejte vždy vypít doušek obohacené minerální vody (Vincentka + Bílinská kyselka).

Uvidíte, jak hladké bude vstřebávání, žaludek nebude „těžký“ a játra Vám budou velmi vděčné.

Bílinská kyselka

Význam vstřebávání živin

Mnoho zdravotních expertů také vidí, že nutriční nedostatky prudce rostou kvůli špatné výživě a špatné absorpci vitamínů a minerálních látek, což vede k tomu, že lékaři a přírodní zdravotníci doporučují vysoce biologicky dostupné vitamínové a minerální doplňky. Pokud máte gastrointestinální poruchu nebo onemocnění, je běžné špatné vstřebávání živin a možná se budete muset naučit lépe vstřebávat vitamínové doplňky, aniž byste polykali pilulky. Neschopnost spolknout pilulky může vést ke zdravotním problémům včetně nutričních nedostatků, takže je nezbytné řešit problém přímo, aby se předešlo komplikacím.

Lidské tělo nemůže přežít, natož správně fungovat bez správného vstřebávání 13 základních vitamínů včetně vitamínů A, C, D, E, K a komplexu vitamínů B. Tyto vitamíny jsou nezbytné pro zdraví a výzkum ukazuje, že optimální hladiny v našem systému mohou pomoci chránit před Alzheimerovou chorobou, srdečními chorobami, určitými typy rakoviny a dalšími chronickými stavy.

Když naše tělo nevstřebává dostatek těchto základních vitamínů prostřednictvím potravin nebo doplňků, dochází k jejich nedostatkům. Čtyři nejčastější nedostatky vitamínů ve Spojených státech jsou vitamín D, B12, B6 a C.

Přátelství vitamínů a minerálů

Mikroživiny, které by měly být přijímány společně


Vitamín K
 , vitamín D a  vápník by se měly užívat společně, protože tato kombinace pomáhá vašemu tělu lépe absorbovat minerály, jako je vápník do kostí. Vitamin K2 je typ vitaminu K známý jako menachinon, který je zvláště užitečný při nasměrování vápníku pryč z krevního řečiště a krevních cév (kde může způsobit nebezpečnou kalcifikaci tepen a kardiovaskulární problémy) a do vašich kostí. Díky tomuto účinku má vitamín K2 další přínosy pro krevní oběh a zdraví srdce.


Vitamin C
 a železo by se také měly užívat společně ze dvou důvodů:

(1) Vitamin C pomáhá vašemu tělu vstřebávat železo.

(2) Bylo prokázáno, že vitamín C snižuje vedlejší účinky nevolnosti a zácpy u lidí citlivých na železo.


Vitamín B6
 , vitamín B12 a  kyselina listová jsou vitamíny B, které spolupracují na snížení hladiny aminokyseliny zvané homocystein. Snížení homocysteinu koreluje s nižším výskytem srdečních chorob a mrtvice.


Draslík, hořčík a vápník
 pomáhají podporovat funkci nervového systému. Podporují také zdravou rovnováhu elektrolytů ve vašem těle, což souvisí s hydratací. A konečně, důkazy ukazují, že tato kombinace potenciálně snižuje krevní tlak a riziko mrtvice.


Vitamin C a 
vitamin E jako kombinace jsou účinnější než oba vitaminy samostatně. Tato kombinace působí jako ochranná antioxidační síla, která pomáhá chránit buňky před poškozením volnými radikály. Existují také důkazy, že tato kombinace může pomoci snížit riziko mrtvice a srdečních onemocnění.


Vitamín A
 a vitamín E působí synergicky jako antioxidant. Navíc vitamin A pomáhá vitaminu E vstřebávat v tenkém střevě.


Vitamín A a jód
 spolupracují dobře, protože metabolit vitamínu A zvaný kyselina retinová pomáhá vašemu tělu absorbovat jód, který je potřebný pro zdraví štítné žlázy.


Železo, 
zinek a vitamín A jsou velmi dobrými kamarády. Zinek je nutný k transportu vitaminu A po těle a železo je potřebné k přeměně beta-karotenu na formu vitaminu A, kterou vaše tělo může použít zvanou retinol.

Pokud budete přijímat živiny odděleně, měli byste je strategicky rozdělit tím, že se naučíte, které vitamíny a minerály užívat ráno a které večer. Tělo má ve skutečnosti různé potřeby ráno a večer, takže je to dobrá praxe pro optimalizaci Vaší stravy a režimu doplňků. Udělejte si vlastní systém užívání a hlavně dodržovat.


Mikroživiny, které by se neměly užívat společně


Zinek a měď
by se měly užívat odděleně, protože vzájemně blokují vstřebávání tím, že soutěží o stejné receptory ve vašem těle. Nerozumí si vzájemně.


Vápník a železo
by měly být užívány odděleně, jak bylo výše uvedeno, protože také soutěží o stejné receptory ve vašem těle, a proto blokují vzájemné vstřebávání.

Zjistěte, jak mohou vaše léky ovlivnit vstřebávání živin

Pokud užíváte léky na předpis nebo volně prodejné léky, mohou v mnoha ohledech interagovat s vitamíny a minerály ve vaší stravě a ve vašich doplňcích. Mohou snižovat vstřebávání vitamínů a minerálů, čímž hrozí nedostatek. Nebo mohou zvýšit absorpci a riskovat toxicitu.

Existuje příliš mnoho potenciálních interakcí na seznam, takže byste se měli poradit se svým lékařem o potenciálních problémech s absorpcí živin u vašich léků a zejména o míchání léků s vašimi doplňky.

Váš lékař by si měl dávat pozor, aby si přečetl štítek s fakty o doplňcích vašich doplňků a zkontroloval potenciální interakce, které máte v umyslu užívat. Konzultace s lékařem je důležitá.

Doplňte svůj trávicí systém prebiotiky, probiotiky a enzymy

Zdraví vašeho GI traktu do značné míry určuje, kolik živin absorbujete ze stravy a doplňků. Z tohoto důvodu byste ji měli udržovat co nejzdravější pomocí prebiotik, probiotik a trávicích enzymů. Pokud máte zájem přečíst něco z řady prebiotik a probiotik naleznete tady článek.

Ujistěte se hlavně, jestli máme dostatek těchto tří ingrediencí na posílení střev. Starší dospělí mají tendenci mít méně účinný GI trakt, takže pro tyto jedince může být mnohem důležitější přidat tyto živiny do své stravy.


Zdroj: MedicalHealth , Wikipedia

©tritong