
Rýmovník citronový – dar přírody
Plectranthus amboinicus (česky rýmovník citronový) je příjemně aromatická rostlina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae) pěstovaná často jako nenáročná pokojová rostlina s využitím v gastronomii. Běžně ji můžeme najít také pod názvy molice či moud, kubánské oregano, máta peruánská nebo mexický či řecký eukalypt
Původ rostliny je v oblasti tropické východní Afriky. Rostlina je celá pokrytá jemnými světlými chloupky. Na konci léta vykvétá – květy mohou být bíle až fialově zbarvené. Rýmovník je vysoký do jednoho metru a má oválné zoubkované listy, které působí masivně. Je známý především specifickým aromatem listů. Vůně se uvolňuje hlavně až po jejich rozdrcení nebo mnutí mezi prsty.
Rýmovník je poměrně nenáročná bylinka, která má rozšířené použití – od repelentu až po koření v kuchyni. Jíst se dají i celé čerstvé listy, chuť připomíná oregano s ostrou mátovou příchutí. Využívá se v tradiční medicíně zejména jako bylinka protizánětlivá a antibakteriální, a jak už název napovídá, také při dýchacích nebo i kožních obtížích. V tradiční medicíně se k léčbě dýchacích obtíží užívají i další druhy z rodu Plectranthus (např. P. barbatus). Obsahuje taniny, polyfenoly, terpenoidy, flavonoidy a různé organické kyseliny.
Tato bylina má terapeutické a výživové vlastnosti připisované jejím přírodním fytochemickým sloučeninám, které jsou ve farmaceutickém průmyslu vysoce ceněny. Kromě toho má zahradnické vlastnosti díky své aromatické povaze a schopnosti produkovat éterický olej. V lidovém léčitelství se široce používá k léčbě stavů, jako je nachlazení, astma, zácpa, bolesti hlavy, kašel, horečka a kožní onemocnění. Listy rostliny se často konzumují syrové nebo se používají jako ochucovadla nebo se začleňují jako přísady do přípravy tradičního jídla. Průzkum literatury odhalil výskyt 76 těkavých látek a 30 netěkavých sloučenin patřících do různých tříd fytochemikálií, jako jsou monoterpenoidy, diterpenoidy, triterpenoidy, seskviterpenoidy, fenoly, flavonoidy, estery, alkoholy a aldehydy. Studie uvádějí četné farmakologické vlastnosti, včetně antimikrobiálních, protizánětlivých, protinádorových, hojení ran, antiepileptických, larvicidních, antioxidačních a analgetických účinků. Bylo také zjištěno, že je účinný proti respiračním, kardiovaskulárním, orálním, kožním, zažívacím a močovým chorobám. Přesto je oceněná vědeckým ověřením mnoha dalších tradičních použití, zejména při objevování a ověřování nových bioaktivních sloučenin z této byliny.
Rýmovník je možné pěstovat jako běžnou pokojovou rostlinu. Množit se dá ze semen, ale snadno zakoření z řízků stonků. Jedná se o velmi nenáročný druh, která vyžaduje jen velmi malou pozornost. Užívá si dobře kompostovaných půd a prospívá v polostínu nebo v chladném místě na jihu. Roste na řadě míst – od mírného až po tropické pásmo. Ideální jsou pro Rýmovník denní teploty v rozmezí od 22 do 28 °C, ale toleruje i teploty v rozmezí 10 až 36 °C.
Je ideálně vhodný pro růst ve stínu stromů. Bylinka má poměrně mělké přesto husté kořeny, nicméně rýmovník ukládá vodu ve svých stoncích, a proto dokáže poměrně dobře zvládnout i delší období sucha.
Důležitým faktem a vlastní zkušeností, že je třeba rýmovníček chránit před mrazem (na zimu uschovat domů). Není náročná na zálivku. Ideální vlažná odstátá voda a 1x týdně. Bude Vám vděčná (nepřelíváme rostlinu má vlastnost uchovávat vodu v listech a stoncích viz.výše). Pokud jsou rostliny opravdu zasaženy mrazem, mohou být zkráceny na konci zimy a rychle vyrostou. Běžně stačí odstřihnout nad spodní listy odebereme spodní řádky listů (do vody či čaje vylouhovat) a vložíme do vody, kde nám znovu nahodí po čase nové kořeny.
ZÁVĚREM
Dlouhodobě bylinku pěstuji a těší mě, že se mi velmi daří. Je to opravdu dar s nebes. Pokud máte malé děti, které trpí respiračními chorobami uložte v pokoji na bezpečné místo. Váš příjemný pocit, že děti budou dýchat vyloučené těkavé látky, které i čistí okolní vzduch (týká se to i samozřejmě Vašeho pokoje – ložnice). Dejte Rýmovníku šanci a říká se, že pokud máte „dobré srdce“ udělá Vám Rýmovník doma botanickou zahradu 🙂 . Pěkný den Vám přeji.
(3.7.2021) tritong
zdroj: Biolab, Wikipedia