Rostinné oleje – nenahraditelní pomocníci zdraví

Rostlinné oleje hrají v naší výživě nezastupitelnou roli. Jsou pro nás nepostradatelným zdrojem nenasycených mastných kyselin. Netušíme, že bez přísunu tuků je ohroženo nejen naše zdraví, ale i náš život. V tuku jsou rozpustné některé známé vitaminy, jako je vitamín A, D, E, a bez rostlinného tuku by se nemohli dostat do našeho metabolismu. Tuk slouží i jako zdroj energie a je nezbytný pro dokonalou přeměnu látek v těle a zejména na správnou funkci buněk.

Pojďme tedy na malou exkurzi do světa rostlinných olejů a ukažme si zejména jejich léčebné využití a jejich nezastupitelnou roli v lidském metabolismu av prevenci proti různým nemocem. Ukažme si, jak a kde všude můžeme tyto oleje využít. Nebudeme dnes mluvit o rostlinných olejích, které nabízejí supermarkety, ale zkusme si dnes představit oleje, které představují špičku rostlinných olejů na našem trhu. Ukážeme si známé i méně známé druhy rostlinných olejů a jejich účinků na lidský organismus


DÝŇOVÝ OLEJ

Tento olej většina z nás už zná, jako „mužský“ olej, vhodný při problémech s prostatou. Málokdo však ví, že tento olej je především „ženský“, a to pro mimořádně bohatý zdroj organicky vázaného zinku, který je základem ženské krásy. Vlasy, nehty, kůže a krása – na to vše působí přírodní zinek. Dýňový olej má i výrazné hojivé vlastnosti. Je výborný na ošetření nehtů, stimuluje jejich růst a napomáhá jejich zpevnění. Je velmi vhodný na namáhané a poškozené vlasy a omezuje jejich vypadávání. Dobře se vstřebává a nezanechává pocit mastnoty. Je vhodný na vysušenou a ekzematickou pleť. Může se použít i na přímou masáž. Kromě uvedených léčebných vlastností má iv kuchyni nezastupitelné místo, protože patří k nejchutnějším olejům na studené zeleninové saláty. Pro jeho vysoký obsah zinku je také označován jako zdroj vitality a potence při vnitřním uživání.


JOJOBOVÝ OLEJ

Mohli bychom ho definovat jako tekutý vosk s unikátním poměrem vysoce nenasycených mastných kyselin. Je to velmi ceněný masážní olej a je vhodný na všechny typy pletí, taktéž i pro velmi citlivou pleť. Jak jsem už zmiňoval využívá se hojně v Thajské masáži. Jojobový olej zabraňuje tvorbě vrásek a obsahuje přirozený ochranný UV faktor 3 až 4 a tak chrání pleť před slunečním zářením. Pokud se vmasíruje pár kapek jojobového oleje do vlhkých vlasů, získají zaručenou jemnost, hebkost a přirozený lesk. Jojobový olej se nedoporučuje na vnitřní užívání, protože prochází trávicím traktem beze změny.


BRUTŇÁKOVÝ OLEJ

Olej z brutnáku lékařského (Borago officinalis) je významný svým obsahem nenasycené mastné kyseliny omega-6, jejíž obsahuje až 24%, což je dvojnásobné množství než například olej pupalkový. Esenciální mastné kyseliny jsou zásadní pro správnou funkci mozku, růst a zdraví vlasů, kostí a pokožky a regulují metabolismus. Proto je brutnákový olej významným pomocníkem při léčbě zánětlivých onemocnění, jako například revmatoidní artritidy, kdy zmírňuje otoky, ulevuje od bolesti a zlepšuje pohyblivost kloubů. Zásadní je i jeho účinek na atopický ekzém, lupénku, či akné. Má regenerační a hojivé účinky na problematickou a zánětlivou pokožku. Jeho vnitřní užívání dodává organismu důležité výživné látky, které zmírňují symptomy menopauzy, vysokého krevního tlaku a srdečních potíží, nervových onemocnění a metabolických poruch.


KOKOSOVÝ OLEJ

Získává se mechanickým procesem z bílé dužiny zralých kokosů. Panenský olej je vyráběn z čerstvé syrové dužiny. Výsledný olej má příjemnou vůni a chuť s jemnými tóny kokosu a při teplotě nad 25 ° C se mění v čirou kapalinu. Při nižší teplotě je tuhý. Takže pokud vidíte ztuhlý kokosový olej, není to závada, ale přirozená vlastnost tohoto tropického oleje. Dotykem vašich rukou se mění na tekutý zázrak přírody. Tak jako všechny tropické oleje obsahuje přirozený ochranný UV faktor 4, takže je vhodný na ochranu pokožky před slunečním zářením. Fantasticky zjemňuje pokožku a je výborný také na vlasové zábaly. Svou vůní navozuje ve většině nás vzpomínky na horké léto a bílé pláže u tropickém moři. Je výborný také v kuchyni, ale také se používá na thajské a hawajské masáže.


ŠÍPKOVÝ OLEJ

Jedním z nejlepších kosmetických olejů je Šípkový olej. Tento výjimečný olej je lisovaný za studena z jader šípků růže vrásčité a je jeden z nejlepších rostlinných olejů na hojení jizev a je také výjimečně účinným olejem proti vráskám. Šípkový olej zmírňuje stárnutí pleti a pleť hydratuje.

Může se míchat s dalšími rostlinnými oleji či bylinnými maceráty, protože si udržuje svoji mimořádnou účinnost i při ředění až na 10% v kosmetických přípravcích. Tento nádherný planý plod patří do čeledi růžovitých – připomínají to jeho pichlavé, svědění vyvolávající nažky. Šípkový keř roste s oblibou tam, kde příroda bují a rostliny se vzájemně chrání. Proto je plný vitamínu C a lykopenu (druh karotenu, předstupeň vitamínu A). Šípkový keř je rozšířen po celé Evropě. Kvete v červnu a počátkem července a s pozdním létem – v září se na něm objevují malé červené plody, bohaté na živiny. Plody šípkové růže ordinoval svým pacientům už sám Hippokrates, jejich blahodárné působení popisuje anglosaský herbář z 11. století. Šípky, oranžové až červeně zbarvené plody, sbíráme v době dokonalé zralosti, kdy je jejich obsah vitaminu C nejvyšší. To nastává většinou na přelomu září-října, kdy je ještě počasí slunné a suché. Pokud šípky přezrají, obsah vitaminu C opět poklesne.

Bohužel i při sebeopatrnějším a sebedokonalejším sušení se ztrácí značná část vitaminu C, obsažená v čerstvých plodech a to přibližně na 20% původního obsahu. Šípky je však třeba dobře prosušit, jinak zplesniví. Při přípravě nálevu je také nutné vyloučit šípky zčernalé. V šípcích dále najdeme karoteny, z nichž si organismus dokáže vyrobit vitamin A, dále některé z vitamínů B, vitamín P, K a kyselinu nikotinovou. Šípkový čaj je užíván jako celoroční zdroj vitamínu C, který zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekčním chorobám a příznivě ovlivňuje některé enzymatické pochody. Má také účinky močopudné a potopudné.


PERILOVÝ OLEJ

Perilový olej obsahuje až 65% omega 3 nenasycených mastných kyselin. Má výrazné protizánětlivé účinky, používá se k léčbě astmatu, alergií a chronické bronchitidy, podporuje vykašlávání. Má výborné odhleňovací účinky.

Perilla frutescens je bylina z rodu Lamiaceae (hluchavkovité) pocházející z Číny a Indie, kde se vyskytuje ve výškách asi 1 200 m. Pěstují se především dva druhy: perila křovitá (Perilla frutescens, někdy také uváděná jako Mentha perilloides) a perila kadeřavá (Perilla crispa). Oba dorůstají výšky přibližně jednoho metru, listy připomínají „nablýskanou hluchavku„, květy jsou nenápadné fialové. Již celá staletí se tato bylina používá v čínské medicíně buď sama, nebo v kombinaci s dalšími bylinami. Hlavními indikacemi je kašel (zahlenění) a proti astmatu. V zemích východní Asie se komerčně pěstuje. Důležité ovšem je, že nová vědecká vyšetření uvádějí antialergenní, antikancerogenní, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Perila křovitá má řadu možností použití. Éterický olej působí antimikrobiálně, a proto se používá i jako konzervační prostředek do pokrmů. V asijských zemích tradiční způsob přípravy pokrmů z krabů a korýšů využívá listy z Perilly proto, aby se vyvarovalo tzv. jedu, nacházejícího se v krabím mase. Nyní to může být použito jako účinná cesta ochrany před potravinovou alergií. V Japonsku byl proveden výzkum zeleniny s imunoregulační schopností. Experimenty in vivo a in vitro ukazují, že mezi 18 druhy zeleniny perilla (a zázvor) vykazovaly největší schopnost v redukci tzv. cytokyninu TNF (Tumor Necrosis Factor) a jeho aktivity, která je zapojena do alergické reakce zánětlivého procesu. Bylo také zjištěno, že olej ze semen Perilly je bohatý na n-3 mastnou kyselinu (alfa-linolenovou), která má rovněž blahodárné účinky v léčbě alergií.
Tyto informace odpovídají dřívějším zprávám o použitíi směsi Perilly a zázvoru na léčbu astma a chronické bronchitidy. I jiné zprávy potvrzují tradiční použití listů a semen Perilly (stovky let) v léčbě alergií a dalších příznaků, které jsou nyní známy jako alergická onemocnění. Ačkoliv přesný mechanismus působení Perilly na léčbu alergií není dosud dobře objasněn, současné výzkumy jejích různorodých fytochemických a farmakologických vlastností potvrzují některé mechanismy působení Perilly na alergická onemocnění. Bylo zjištěno, že některé aktivní sloučeniny obsaženy v Perille jsou zapojeny do antialergické a protizánětlivé reakce. Jsou to např. alfa pinen, karyophyllen, myristicin, beta sitosterol, apigenin, fenylpropanoid a některé další bioflavonidy, které působí jako protizánětlivé složky.


MANDLOVÝ OLEJ

Je pravděpodobně nejpoužívanějším masážním olejem. Velmi rychle se vstřebá a také nezanechává pocit mastnoty. Je velmi vhodný i pro jemnou dětskou pokožku a také jakoukoliv suchou a popraskanou pokožku.

Mandlový olej je velmi využívaný olej v kosmetice. Je to velmi jemný olej vhodný pro citlivou pokožku. Obsahuje vitamíny A, B, E, minerály a stopové prvky (hořčík, draslík, vápník, fosfor, železo, zinek, měď a další). Zlepšuje schopnost pokožky uchovat hydrataci.Pleť se po ošetření mandlovým olejem stává pevnější a pružnější. Jeho pravidelné používání zabraňuje vysušování pokožky a tvorbě prasklin. Měsíčkový olej je rovněž používán pro své hojivé účinky. Zklidňuje podrážděnou a lehce zanícenou pleť. Celkově má v kosmetice široké využití – vyživuje citlivou pokožku rtů, poskytuje optimální péči jemné dětské pokožce (v dětské kosmetice se vyskytuje velmi často), nebo revitalizuje unavenou pleť.


LÍSKOVÝ OLEJ

Je velmi podobný mandlového oleje. Pokožku zanechává hebkou a sametovou. Obsahuje mnoho vitamínů a díky jeho výborné vstřebatelnosti je doporučován jako ochranný a masážní olej, který nezanechává pocit mastnoty. V aromaterapii se často používá do masážních směsí pro budoucí maminky a malé dětičky. Své nezastupitelné místo má i v péči o vlasy. Používá se na regenerační vlasové olejové zábaly.


RICINOVÝ OLEJ

Je unikátní kvůli kyselině ricinolejové, která dokáže vázat v pokožce vlhkost. Zvláčňuje pleť, regeneruje ji a zabraňuje tvorbě vrásek. Ricinový olej se vnitřně používá velmi výjimečně, neboť je velmi silné laxativum a je problém s dávkováním. Pro vnější použití je však při suché pleti nenahraditelný.


LNĚNÝ OLEJ

Kromě již známému regeneračnímu účinku na trávicí trakt a jeho sliznice zejména při žaludečních vředech, použití lněného oleje je nenahraditelné i při ochraně pokožky před volnými radikály, protože obsahuje neobvyklé množství nenasycených mastných kyselin – kyselinu linolenovou a linolovou. Lněný panenský olej působí jako prevence civilizačních onemocnění. Užívá se jako doplněk léčby při mnoha chorobách. Podává se samostatně (1 – 2 lžičky denně), může se přidávat i do studených pokrmů (do sálátů, jogurtu, tvarohu aj.)

Panenský lněný olej obsahuje až 72% nenasycených esenciálních mastných kyselin, zejména cennou Omega 3 a Omega 6. Má vysoký obsah lecitinu, minerálních látek, vitamínů a enzymů. Mj. obsahuje niacin, inulin, lignan. Lněný olej panenský je využíván také při vnějším užívání jako tělový olej s vynikajícími regeneračními účinky na pokožku. Lněný olej je výborným prostředkem pro péči o pokožku celého těla, léčí ekzémy a lupénku. Užívá se také ve formě olejových zábalů, pomáhá regeneraci kůže po ozařování. Při aplikaci na vlasy pomáhá lněný olej s lupy.


MAKOVÝ OLEJ

Má podobné účinky na pleť jako lněný olej, akorát je jemnější a řidší, takže je vhodný i pro přímé masáže bez potřeby ředění. Díky jemné makové aroma působí zklidňujícím účinkem na psychiku, takže je vhodný do směsí při bolestech hlavy, přepracování, stresu a do masážních směsí pro děti.


PALMOVÝ OLEJ

Má podobně jako ostatní tropické oleje přirozený ochranný UV filtr. Palmový olej Carotino má i unikátní obsah betakarotenu a ostatních karotenů a koenzymu Q10, takže dokáže výjimečně ochránit pleť před slunečním zářením. Je to skvělý přírodní opalovací prostředek. Neobsahuje cholesterol a proto je vynikající i v teplé kuchyni. Smažené a grilované maso na palmovém oleji má nezaměnitelnou barvu a exotickou příchuť. V dnešní době tento olej ovšem není populární k jeho velké masové těžbě a použití v potravinářství.


KONOPNÝ OLEJ

Díky výjimečně vyváženému zastoupení nenasycených esenciálních mastných kyselin je konopný olej považován za nejhodnotnější z rostlinných olejů vůbec. Při vnitřním užívání současně s vnějším potíráním je skvělým pomocníkem při léčbě ekzémů a při regeneraci problematické pleti. Konopný olej obsahuje omega-6 a omega-3 kyseliny v ideálním poměru 3:1, a pomáhá tak zmírnit nebo dokonce úplně vyléčit kožní problémy, jako je suchost pokožky, atopický ekzém nebo lupénka. Také je výborný proti vráskám a akné.


ČERNUCHOVÝ OLEJ

Olej ze semen černuchy seté (Nigella sativa) se pro své léčebné účinky používal už ve starověkých civilizacích. Obsahuje hořčinu nigellin, která zmírňuje průduškové spasmy. Působí výrazně proti alergiím, senné rýmě, astmatu, ekzémům, plynatosti, ulevuje při průduškových onemocněních, trávicích a střevních potížích. Studie prokázaly snížení alergických reakcí při užívání oleje z černého kmínu až o 70%. U kojenců a malých dětí je účinný při bolestech bříška (do 1 roku naředěný s jinými rostlinnými oleji). Je účinný rovněž proti parazitům, virům, bakteriím a plísním a je vhodné jej užívat vnitřně v době chřipkových onemocnění na posílení imunity a ochranu dýchacích cest. Hodí se k masážím suché a citlivé pokožky se sklonem k alergickým reakcím, pokožku přirozeně chrání a regeneruje.


PUPALKOVÝ OLEJ

Je významným regeneračním olejem, nejčastěji používaným vnitřně. Významně snižuje cholesterol, je vhodný jako prevence srdečně cévních onemocnění. Dokáže snižovat krevní tlak a nezanedbatelný je pro ženy v menopauze, kde významně pomáhá pozitivně ovlivňovat klimakterické problémy. Zvenku jeho regenerační schopnosti dokáží spolehlivě ošetřovat citlivou pleť. Také je dobrý při podpůrné léčbě atopického ekzému.


Takže to bylo na dnes pár informací o skvělých pomocnících jménem rostlinné oleje. Většinu z nich lze dnes dostat v BIO kvalitě a čekají jen na to, aby se mohly stát i vašimi služebníky zdraví.

Samozřejmě existuji i jiné rostlinné oleje a v dnešní době známější např. Olivový olej , Slunečnicový olej, ale o těch není třeba se zmiňovat, protože jsou tyhle oleje většině z nás známá a nejsou ničím novým a tedy nebudu rozebírat tyhle rostlinné oleje. Pevně věřím, že se Vám článek líbil a dozvěděli jsme se společné, co nám nabízí naše příroda.

Hezký den Vám přeji

© tritong