Lišejník Islandský

Latinský název Cetraria islandica (Pukléřka islandská) se po staletí používá v lidovém léčitelství v mnoha zemích proti řadě onemocnění, včetně zánětlivých, především jako vodný extrakt. C. islandica obsahuje mnoho sloučenin, jako jsou polysacharidy a sekundární metabolity, z nichž některé mají prokázanou biologickou aktivitu. O jejich vlivu na imunitní systém je však známo velmi málo. 

Popis

Lišejník islandský je keřovitý lišejník dorůstající maximálně 10 cm. Má šedozelenou až šedobílou barvu, jeho větve jsou stočené do trubiček a na koncích zploštěné do laloků. Je možno uvést, že lišejník je v podstatě symbiotické společenství houby a řasy či sinice.

Účinky na zdraví

Bojuje proti choroboplodným bakteriím a virům. Uplatní se tedy při podráždění sliznic v ústech a nosohltanu a s tím spojeným suchým dráždivým kašlem.  Pukléřka obsahuje zároveň sacharidy, kterým se odborně říká slizy. Mají schopnost vázat na sebe vodu a vytvářet roztoky. Pomáhají díky tomu při ředění a vykašlávání hlenu z trubic. Užitečné jsou i při suchém kašli, kdy vytvoří na podrážděných sliznicích ochranný povlak. To je také důvod, proč tradiční léčitelství doporučuje pít lišejník islandský i při bronchitidě, plicních potížích a proč může mít smysl jako doplněk při astmatu a tuberkulóze. Kromě schopnosti slizů tišit podráždění, zvyšuje lišejník imunitu. Hořká chuť také zvyšuje tvorbu trávicích šťáv. Používá se na žaludeční a střevní vředy, čaj z lišejníku se může užívat i při průjmech, při zánětu žaludku (gastroenteritida) a při žaludečních nebo střevních katarech, tedy při určitém typu zánětu sliznic žaludku a střev. Také se uvádí, že antibiotické účinky lišejníku mohou zpomalovat šíření viru HIV.

Použítí

přírodní antibiotikum

protizánětlivý

antibakteriální

napomáhá při kašli

při potížích s ústní sliznicí

při potížích nosohltanu

žaludek

střeva

zažívání