Propolis dar včelstva

 

Propolis

je pryskyřičná látka příjemné aromatické vůně. Je produktem stavební činnosti včely medonosné ve včelstvu. Nabývá různých barevných odstínů od zelenožluté až k temně hnědé podle stáří a původu. Surovinu k tvorbě propolisu sbírají včely na rostlinách produkujících pryskyřičné látky.

Při zpracování mísí nasbíranou hmotu s výměšky hlavových žláz. Včely propolis využívají jako stavební a ochranný materiál. Propolisem vystýlají a vyztužují buňky plástů, zatmelují trhliny a otvory ve stěnách úlu, tmelením upravují velikost česna. Těla usmrcených vetřelců větších rozměrů, jako je myš nebo rejsek, nejsou včely schopny z úlu odstranit. Proto je pokryjí silnou vrstvou propolisu a takto zabrání jejich rozkladu. Všechny vnitřní stěny úlu resp. dutiny obývané včelami jsou potaženy souvislou tenkou vrstvou propolisu. Při vyšší teplotě se z takového nátěru uvolňují těkavé látky, které prosycují atmosféru úlu a působí antibakteriálně.


Složení a obsah

Z chemického hlediska jde co do podílu jednotlivých složek o velmi proměnlivou směs pryskyřičných látek (asi 50 %), včelího vosku (asi 30 %), balzámů a éterických olejů (do 10 %). Vitaminy skupiny B se vyskytují v množství kolem 1 ppm. Zbarvení propolisu je ovlivněno přítomností stopových prvků reagujících s flavonoidními barvivy na šedočerné nebo zelenočerné látky.

vitamíny skupiny B – které působí pozitivně na správné fungování nervové soustavy,

vápník – přispívá k normálnímu stavu pokožky, vlasů a zubů, podporuje normální srážlivost krve, hraje roli při normálním růstu kostí u dětí,

železo – napomáhá k udržení normálních funkcí energetického metabolismu, přispívá k tvorbě červených krvinek a hemoglobinu. Napomáhá přenosu kyslíku v těle, podporuje obranyschopnost, příznivě ovlivňuje udržení tělesné energie, podílí se na procesu dělení buněk.


Užívání

Antimikrobiální vlastnosti jsou zužitkovány formou mastí, masážních prostředků nebo roztoků. Většímu uplatnění v oficiální farmakologii brání obtížná standardizace způsobená velkou proměnlivostí jeho složení. Jako povrchové anestetikum se uplatňuje ve stomatologii, v kožním lékařství se propolis používá proti kožním plísním, exémům nebo k regeneraci kožní tkáně. U citlivých osob existuje možnost alergických reakcí. Tinktura zředěná vodou v poměru 1 : 2 je vhodná jako ústní voda nebo ústní sprej jako prevence v chřipkovém období.


Při vnějším použití – testujeme na vnitřní straně zápěstí – smotkem vetřete tinkturu a nechte zaschnout. Nevznikne-li na kůži zarudnutí nebo pupínky do 24 hodin, pak můžete propolis užívat. V opačném případě není užívání propolisu vhodné.

Při vnitřním použití – začněte minimální dávkou a sledujeme reakci organismu. Pokud je vše v pořádku, můžeme propolis užívat. Pokud se objeví jakákoliv nežádoucí reakce, není užívání propolisu vhodné.


Pravidelně v zimním období osobně užívám ústní sprej jako dezinfekci úst a krku. Dáte šanci propolisu budete spokojeni.


Zdroj: Wikipedie, Internet a osobní zkušenosti.

8.11.2021 ©tritong