Právenka latnatá

Právenka latnatá (lat. Andrographis ) je vynikající bylina pro horní cesty dýchací. Podporuje imunituChrání játra před poškozením a posiluje jejich funkci. Patří do skupiny antioxidantů. Antioxidanty posilují imunitu, chrání naše buňky před neblahým vlivem okolí, před oxidativním stresem a volnými radikály, které umí způsobit v našem organismu pěknou neplechu. Právenka udržuje normální hladinu cukru v krvi, je prospěšná kloubům a podporuje správné trávení.

Nejúčinnější obsaženou látkou této byliny je vasicin. Chinazolinalkaloidy (mimo jiné vasicin neboli peganin), nepříjemně páchnoucí éterický olej, vysoký obsah minerálních látek.

Využití drogy při onemocnění dýchacích orgánů pochází i také z ayurvédské medicíny. Výtažky z listů rozšiřují vlásečnice, usnadňují vykašlávání a uvolňují křeče. Nejúčinnější obsaženou látkou je právě výše uvedený peganin. Na začátku 60. let 20. století se na základě chemické struktury tohoto alkaloidu podařilo syntetizovat nyní hojně užívaný nám známý ve formě sirupu bromhexin, který rozpouští hleny, a později ambroxol. Tinktura z rostliny se užívá při akutních zánětech dýchacích cest a senné rýmě.

Právě vycházejí nové studie zaměřené na látky obsažené v Právence latnaté a podle nejnovějších zkušeností použití se zdá, že je tato léčivá rostlina velmi účinná na infekce způsobené koronavirem Covid-19, tedy na nemoc s názvem SARS-Cov-2.

Všechny potřebné studie a závěry najdeme ODKAZ.


Zdroj: wikipedia, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

31.10.2022

©tritong