Mák setý zakázané zdraví

Mák setý (Papaver somniferum) je rostlina z čeledi makovitých (Papaveraceae), v České republice běžně pěstovaná jako zdroj potravinářského máku. Obsahuje různé alkaloidy a bílé mléko z nezralých makovic je významný zdroj opia, proto je v některých státech jeho pěstování zakázáno.

Česká republika je ve světovém měřítku nejvýznamnější legální pěstitelskou zemí za rok vypěstuje až 50 tun této plodiny což je 62 procent světové produkce.

Výsostné první místo v pěstování.


V potravinářském máku, který je pěstován v České republice, je však morfinu a kodeinu velmi málo. Vyhláška č. 399/2013 Sb. připouští limit 25 mg morfinanových alkaloidů na 1 kg makového semene. Česká cechovní norma Český modrý mák je ještě přísnější – stanovuje obsah morfinanových alkaloidů na semeni do 20 mg/kg. Pro představu jak malý obsah alkaloidů české odrůdy mají – 25 mg máku je pouze hmotnost cca 50 makových semen a přitom kilogram máku obsahuje cca 2 milióny semen.

Při sklizni máku je nutné klást důraz na zralost semene. Nedozrálé semeno máku může obsahovat více kodeinu, který má sedativní účinky.

I proto pociťujeme někdy příjemný pocit, když sníme dva nebo tři kousky makového závinu. A někdy pociťujete únavu (sedativní účinek)


Obsah

Stejně jako většina semen je i mák bohatý na vlákninu, rostlinné tuky a různé další živiny.

Jedna polévková lžíce (9 gramů) poskytuje :

 • Kalorie: 46
 • Bílkoviny: 1,6g
 • Tuk: 3,7g
 • Sacharidy: 2,5 gramu
 • Vláknina: 1,7g
 • Mangan: 26 % denní hodnoty (DH)
 • Měď: 16 % DH
 • Vápník: 10 % DH
 • Hořčík: 7 % DH
 • Fosfor: 6 % DH
 • Zinek: 6 % DH
 • Thiamin: 6 % DH
 • Železo: 5 % DH

Mák je obzvláště bohatý na mangan, stopový prvek důležitý pro zdraví kostí a srážlivost krve. Tento minerál také pomáhá vašemu tělu využívat aminokyseliny, tuky a sacharidy.

Mají také vysoký obsah mědi, minerálu potřebného k výrobě pojivové tkáně a transportu železa.

Semínka lze lisovat za studena a získat tak makový olej, který je obzvláště bohatý na omega-6 a omega-9 tuky. Obsahuje také malé množství esenciálního omega-3 tuku kyseliny alfa-linolenové (ALA)

Výzkum obvykle spojuje diety bohaté na tyto tuky se zlepšením celkového zdraví a nižším rizikem srdečních onemocnění.

To znamená, že diety s vysokým poměrem omega-6 k omega-3 mohou být spojeny se zvýšeným rizikem zánětů a onemocnění. Proto byste neměli pravidelně konzumovat velké množství makového oleje nebo jiných olejů bohatých na omega-6.

Konečně, mák a jeho olej jsou dobrým zdrojem polyfenolů – typu antioxidantu, který může snížit riziko onemocnění, jako je srdeční onemocnění.


Má i své proti a není mák jako mák

Rostlina máku obsahuje morfin, kodein, thebain a další opiové alkaloidy, které jsou známé svými vlastnostmi tišícími bolest, uklidňujícími a navozujícími spánek. Tyto sloučeniny se často nacházejí ve farmaceutických lécích určených pro tato použití.

Tyto alkaloidy jsou obvykle přítomny v mléčně bílé tekutině lusku máku, známé také jako makový latex.

Semena máku přirozeně neobsahují sloučeniny opia, ale mohou se jimi kontaminovat během sklizně nebo v důsledku poškození škůdci.

Než se mák dostane na pulty supermarketů, obvykle se čistí, aby se zbavil případných opiových alkaloidů, se kterými mohl přijít do styku.

Je však možné najít a zakoupit nepraný mák, který obsahuje vyšší hladiny těchto opioidů. Nepraný mák se často navrhuje jako přírodní alternativa k některým farmaceutickým lékům.

Nemytý mák však představuje několik zdravotních rizik, z nichž nejzávažnější je náhodná smrt. Jako takové by měly být konzumovány ostražitě a vyvarovat se toho, aby naše malé děti mák konzumovali.


Sečtěno a podtrženo

Mák je bohatý na zdravé rostlinné sloučeniny a živiny, jako je hlavně mangan .

Tato semena a jejich olej mohou zvýšit plodnost a napomáhat trávení, i když je zapotřebí další výzkum ohledně mnoha jejich předpokládaných výhod.

Nepraná semena máku mohou také obsahovat kontaminovaná různá množství sloučenin opia, které jsou známé svými vlastnostmi tišícími bolest, uklidňujícími a navozujícími spánek.

Přesto byste nikdy neměli jíst nemytý mák kvůli zdravotním rizikům.

Mák nalezený v supermarketech nebo na pečivu je obecně v našich podmínkách považován za bezpečný a obsahuje málo, pokud vůbec nějaké, sloučenin opia. Protože jak jsem zmíňil podléhá přísným normám a kontrole než se dostane k nám na stůl.


Ti kteří mají v oblibě mák přeji dobrou chuť a všem pevné zdraví

Zdroj: Wikipedia, HealthLine

©tritong