
Lopuch – další dar přírody
Lopuch patří do čeledi Asteraceae z rodu Arctium a vědecky známý jako Arctium lappa, který pochází ze severní Evropy až po severovýchodní Asii včetně severní Indie. Kořen lopuchu je podzemní hlíza lopuchu většího, který se používá jako zelenina a léčivá bylina. Některé z běžných názvů lopuchu zahrnují netopýří trávu, paroháč, žebrák, lopuch travní, lopuch, žebrák, jedlý lopuch, liščí sraženina, gobo. V Brazílii je populární jako Bardana, Bardane ve Francii, Gobo v Indonésii, Ueong v Koreji a Gobo (Root) v Japonsku. Arctium minus, Arctium lappa, Arctium tomentosum jsou některé z populárních odrůd lopuchu, který se používá v lékařství a jako kupodivu i jako zelenina ke konzumaci.
Bližší informace o rostlině
Lopuch je dvouletá bylina o velikosti 100–300 cm vysoká z čeledi hvězdnicovitých, která roste v chladném klimatu. Obvykle preferuje hlubokou profilovanou a dobře odvodněnou hlinitopísčitou nebo čerstvou, zpracovanou půdu a dobře odvodněnou půdu bohatou na humus nebo dusík. Kořeny jsou obvykle štíhlé, masité, tenké podlouhlé kořeny podobné mrkvi nebo pastináku, které mohou dorůst až 120 cm dlouhé a 3–4 cm napříč. Lodyhy jsou vzpřímené, duté, rozvětvené, chlupaté a rýhované. Listy jsou široce a romanticky srdčitého tvaru 20 cm dlouhé, 30 široké s dutými řapíky a zvlněnými a zubatými okraji. Spodní části těchto listů jsou volně chlupaté a světle zelené. Kmenové listy jsou mnohem menší, střídavé a vajíčkové-tvarované. Květy jsou fialové a seskupené v kulovité kapitule, sdružené v hroznech a kvetou od července do září.
Nutriční hodnota
Kromě chuti podobné topinamburu nebo pastináku je lopuch dobrým zdrojem živin, vitamínů a minerálů. Při konzumaci 1 šálku 125 g lopuchu nabízí 0,349 mg vitamínu B6 (Pyridoxin), 26,44 g sacharidů, 116 mg fosforu, 0,338 mg manganu, 0,111 mg mědi, 0,96 mg hořčíku a železa . Navíc mnoho aminokyselin jako 0,052 g histidinu, 0,115 g lysinu, 0,051 g isoleucinu, 0,058 g valinu a 0,044 g threoninu se také nachází v 1 šálku 125 g lopuchu.
Zdravotní přínosy lopuchu a není jich málo
Lopuch je dvouletá bylina, která roste v chladném klimatu. Je plný živin, vitamínů a minerálů, které jsou pro tělo nezbytné k efektivnímu plnění jeho funkcí. Častá konzumace lopuchu pomáhá udržovat krevní tlak, dobře se stará o zažívací potíže, léčí cukrovku je vynikající pro pevnou a zdravou pokožku.
1. Krevní tlak
Lopuch má inspirativní schopnost snižovat krevní tlak. Rostlina má vysokou koncentraci draslíku, vazodilatátoru, který pomáhá uvolňovat napětí v kardiovaskulárním systému tím, že zklidňuje cévy a tepny, čímž pomáhá předcházet ateroskleróze, infarktu a mrtvici.
2. Zažívací problémy
Lopuch je nabitý vlákninou, která je užitečná pro stimulaci trávicího systému a snadný pohyb potravy střevy, snižuje zácpu a zabraňuje křečím, nadýmání a vředům. Inulin zvláštní druh vlákniny obsažený v lopuchu, pomáhá snižovat záněty ve střevě a odstraňovat mnoho druhů škodlivých bakterií, které mohou způsobovat průjem a další gastrointestinální problémy.
3. Cukrovka
I když téměř všechny druhy vlákniny mohou regulovat rovnováhu inzulinu a glukózy v těle, inulin je hlavně účinný a byl přímo spojen se snížením rozvoje a závažnosti diabetu a příznaků souvisejících s diabetem. Značné množství inulinu v lopuchu pomáhá snižovat celkový cholesterol v krvi tím, že ho odstraňuje z těla, a tím dále chrání váš kardiovaskulární systém.
4. Detoxikujte játra
Chemická látka, která dodává lopuchu hořkou chuť, také stimuluje produkci žluči a trávicí šťávy ve střevech. Pomáhá také játrům zpracovávat toxiny a velmi rychle je vyplavovat z těla. Organické sloučeniny a složky lopuchu pomáhají odstraňovat toxiny z krve.
5. Zdraví pokožky
Pupínky, vyrážky, záněty kůže projevující se skvrnami, akné nebo změnami barvy jsou způsobeny špatnými stravovacími návyky, zácpou a vysokou toxicitou v krvi. Pro tyto kožní problémy různé výzkumy doporučují používat doplňky a bylinky z kořene lopuchu. Tato mocná bylina může snadno vyřešit původní problémy s toxicitou nebo zácpou rychlým a účinným způsobem, což vede k jasnější a zdravější pleti. Osobně vyzkoušeno a vřelé jako masti doporučuji.
6. Hormonální rovnováha
Něco pro něžné pohlaví lopuch také přináší. Hormonální porucha může být pro váš život destruktivní a problematická a abyste se takovým poruchám vyhnuli, musíte přidat potraviny a bylinky, které pomáhají regulovat hormonální aktivitu v těle. Lopuch pomáhá játrům absorbovat určité hormony, jako je estrogen, které pomáhají uvést hormonální hladinu v těle do normálu. Nadbytek estrogenu je příčinou mnoha nebezpečných nebo dokonce smrtelných hormonálních poruch, proto je zařazení kořene lopuchu do vašeho týdenního jídelníčku mimořádně prospěšné.
7. Imunitní zdraví:
Významné hladiny vitaminu C a E, které oba působí v těle jako antioxidanty při odstraňování volných radikálů, znamenají, že lopuch je hlavním posilovačem funkce našeho imunitního systému. Tyto antioxidanty souvisejí se snižováním rizika rakoviny, prevencí infekcí a podporou správného růstu, vývoje a opravy tělesných buněk a tkání.
8. Pomozte léčit astma
Lopuch obsahuje značné množství vitamínu B6, který je mimořádně prospěšný pro snížení výskytu astmatických záchvatů. Základní živina, která je přítomna v lopuchu, pomohla lidem s astmatem snížit příznaky sípání, které souvisejí s astmatickými záchvaty, a také snížit přísnost a frekvenci výskytu záchvatů.
9. Pomáhá udržovat zdraví zubů
Fosfor obsažený v lopuchu je nezbytný pro zdraví kostí a také pro udržení zdraví zubů a dásní. Vápník, fosfor a vitamín D obsažené v lopuchu pomáhají při zachování a utváření zdraví zubů jednoduše tím, že podporují minerální hustotu čelistních kostí, zubní sklovinu a drží zuby na místě, proto tyto minerály a vitamíny také pomáhají léčit zubní kaz.
Vitamin D je spolu s fosforem vyžadován pro kontrolu tělesné rovnováhy vápníku a pro zvýšení jeho vstřebávání během tvorby zubů. Vitamin D pomáhá snižovat zánět dásní, který souvisí s onemocněním dásní parodontu.
10. Pomáhá předcházet artritidě a osteoartróze
Mangan, spolu s doplňky, které obsahují glukosamin hydrochlorid nebo chondroitin sulfát, je navrhovanou přírodní léčbou artritidy. Pravidelná konzumace potravin bohatých na mangan spolu s dalšími doplňky pomůže snížit zánět kloubů a tkání a pomůže pacientům s artritidou cítit se pohodlněji a vykonávat běžnější činnosti.
11. Zdraví mozku
Lopuch obsahuje minimální množství mědi, která je nezbytná pro správné duševní fungování. Normálně se potravinám bohatým na měď také říká „potrava pro mozek“, protože pomáhá umožňovat určité nervové dráhy, které povzbuzují myšlení z krabice. Pokud během období růstu chybí, může to mít za následek neúplný vývoj mozku a nervů. Zařaďte tedy lopuch do svého jídelníčku, abyste splnili své požadavky těla na měď.
12. Anémie u žen
Železo přítomné v lopuchu je užitečné při léčbě anémie, která u žen probíhá během těhotenství nebo menstruace. Nové červené krvinky musí nahradit ty, které byly ztraceny, proto je konzumace značného množství železa pro tyto ženy v těchto obdobích života nezbytná. Konzumace lopuchu také uspokojuje málo požadavků těla na železo.
13. Léčí bolesti zad a křeče
Lopuch se skládá z okrajového množství hořčíku, který pomáhá tělu vstřebávat vápník, což může vést k rychlejšímu hojení problémů souvisejících s kostmi.
Křeče v nohou, celková únava jsou tradičními příznaky nedostatku hořčíku, takže k vyléčení všech typů chronických problémů s křečemi nohou je nutný správný příjem doplňků hořčíku.
14. Těhotenské a vrozené vady
Vitamin B9 obsažený v lopuchu je spolehlivým zdrojem pro preventivní vady v těhotenství a při narození dítěte. Je běžným stavem, že těhotné ženy udržující dietu s nedostatkem tohoto vitamínu mají mnohem menší pravděpodobnost, že porodí zdravé dítě. Vrozené vady způsobené jeho nedostatkem zahrnují defekty neurální trubice. Vitamin B9 proto účinně zvyšuje šance na narození zdravého a šťastného dítěte.
Kdy neužívat lopuch
Lopuchu se obvykle vyhýbáme během těhotenství a kojení au dětí mladších dvou let.
Lopuch může měnit hladinu cukru v krvi, proto se doporučuje opatrnost při užívání léků, které také mění hladinu cukru v krvi.
Lopuch zvyšuje riziko krvácení při užívání s léky, které zvyšují riziko krvácení, např. aspirin, antikoagulancium.
Ve velkém množství může obsah taninu způsobit gastrointestinální potíže.
Pokud jste citliví na ambrózii, sedmikrásky nebo chryzantémy , můžete zaznamenat alergickou reakci na lopuch, včetně dermatitidy.
Lidé, kteří jsou dehydratovaní, nesmí užívat lopuch, protože diuretické účinky byliny mohou dehydrataci zhoršit.
Běžná rostlina v naší krajině. Vyzkoušejte budete velmi překvapeni.
Zdroj: Wikipedia . MedicalHealth
©tritong