Léčíme alergie přírodní cestou

Pokud máte sezónní alergie , víte, že mohou být náročné. Kýchání , svědění očí , ucpaný nos a tlak v dutinách – tyto příznaky a projevy, které obtěžují každého z nás.

Pravděpodobně by jste použili mnoho volně prodejných léků proti alergii, abyste se pokusili zmírnit tyto sezónní příznaky a možná budete chtít zkusit něco jiného. Existují důkazy, že lze zcela přírodní cestou zmírnit vaše alergické příznaky.

Ať už se to nazývá senná rýma , alergická rýma nebo sezónní alergie, jsou k dispozici četné léky – jak na předpis, tak na volně prodejné léky – které pomáhají bojovat s těmito příznaky podobnými nachlazení. 

Ale některé z těchto léků mají svůj vlastní dlouhý seznam vedlejších účinků.

Pochopení toho, jak antihistaminika fungují, vám může pomoci lépe porozumět tomu, jak mohou být přírodní antihistaminika spojencem během sezóny alergie. Důležitá je prevence před nadcházejícím pylovém období.

Jak fungují antihistaminika?

Vaše alergie je vlastně imunitní reakce na jinak neškodnou látku. Tato látka – ať už je to pyl , zvířecí srst nebo prach – přichází do kontaktu s buňkami ve sliznicích vašeho nosu, úst, krku, plic, žaludku a střev. U osoby s alergií to skončí spuštěním uvolňování chemického histaminu.

Histamin je součástí imunitního systému, který způsobuje všechny příznaky, které spojujete s alergiemi – kýchání, svědění a příznaky podobné nachlazení, které nemáte rádi. Antihistaminika blokují aktivitu histaminu a snaží se zastavit alergickou reakci.

Mnoho léků na alergii v lékarnách funguje jako antihistaminika. Existují však také určité potraviny a rostlinné extrakty čistě přírodní, které mohou podobně účinky histaminu blokovat a potlačit reakci těla. Co říkáte, jste zvědaví?. Podívejme se.


Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

 

Přírodním zázrakem a antihistaminikem může být i „běžná“ bylina přírodního léčitelství jako je právě kopřiva dvoudomá. Ve studii z roku 2000 58 procent účastníků zjistilo, že jejich symptomy se zmírnily použitím lyofilizovaných kopřiv a 69 účastníků to hodnotilo lépe než placebo.

Kopřivu dvoudomou můžeme v našich podmínkách nasbírat snad všude stačí v rukavicích natrhat ( pozor kopřiva pálí, ale to snad víme už z mladých let ). Zalejeme horkou vodou, nechame louhovat pod přikrytím hrnku přibližně 10-15 minut a po ochladnutí volně popíjet. Výhodu má, že lze pít kopřivu pravidelně a není omezeno množstvím.


Kvercetin

Kvercetin je antioxidant, který se přirozeně vyskytuje v cibuli , jablcích a dalších produktech , který prokázaly antihistaminové účinky kvercetinu.

Studie z roku 2007 zjistili, že dokonce snížil respirační vedlejší účinky alergií u potkanů ​​snížením zánětlivé reakce v dýchacích cestách.

Můžete si koupit kvercetin jako doplněk nebo jednoduše přidat do svého jídelníčku více potravin bohatých na kvercetin (lepší volba z těchto dvou). Ovšem můžeme najít i v portavinách jako je

ředkvičky, pohanka, čekanka, kopr, libeček, fenykl


Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris)

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je léčivá rostlina z čeledi růžovitých.

Lidové názvy: Husí nožka, kontík, rosička, klobouček.

Výzkum ukázal, že kontryhel může být účinný při snižování intenzity a frekvence záchvatů migrény, ale může být také právě užitečný při léčbě nosních alergií.

Studie naznačují, že lidé s alergiemi zaznamenali zlepšení svých příznaků po užívání doplňků stravy společně s mateřídouškou. Kontryhel dnes najdete na trhu ve formě tinktury, které mají větší účinek a dostanete právě to co vyžadujete.


Pečárka polní (Agaricus campestris)

nám známý žampion je stopkovýtrusná houba z čeledi pečárkovité (Agaricaceae).

Žampion je houba, která roste od června do října na polích, kompostech, v zahradách v Evropě, Americe, Austrálii, ale jako vynikající jedlá houba se pěstuje i uměle. V čerstvých žampionech je přítomna řada látek prospěšných lidskému organismu – bílkoviny, sacharidy, minerální látky, dále aminokyseliny, kyselina linolová, biotin a chitin.

Žampion obsahuje také vitamíny B1, B2, C a ergosterol, dále antimikrobiálně působící látky kampesterin či agaritin. Žampion se využívá jako chutná potravina, ale také v podobě tinktury z plodnic, která obsahuje cenné aktivní látky.

Vysoký obsah betaglukanů, posílení přirozených obranných mechanismů, podpora aktivity imunitního systému. 

to jsou velké zbraně žampionu, který nám napomáhá v boji proti reakci těla na alergie.


Závěrem co si odneseme

Když už přijde alergie a úleva se vám může zdát nedosažitelná. Kombinací přírodních zdrojů se správnou péčí o sebe a vyhýbáním se alergenům (pokud je to tedy možné) můžete nalézt úlevu od příznaků alergie. Správná strava a cvičení mohou pomoci vašemu imunitnímu systému fungovat a boj Vašeho těla s alergeny je mnohem snadnější.

Ujistěte se, že je získáváte z kvalitních zdrojů ať použitím potravin a bylinek a před použitím případně doplňků se poraďte se svým lékařem nebo znalým bylinkářem. V našem rodném kraji jsi zpět bylinky získávají svůj zájem ( to těší nejen mě, ale potěšilo by to i mou babičku) a jsem velmi rád, že se lidé zpět vrací k přírodní medicíně.

Vy důvěřujete přírodě sama Vám důvěru vrátí.

Přeji všem pevné zdraví nejen v alergickém období.


Zdroj: Wikipedia, MedicalHealth, vlastní zkušenosti

14.5.2022

©tritong