Jírovec maďal – kaštan koňský

Základní popis

Jírovec maďal neboli (Aesculus hippocastanum) je strom původem z Balkánského poloostrova. Dnes ho ale můžeme nalézt téměř všude (především v mírném pásu v Evropě), především v parcích a zahradách, ale poměrně snadno i zplaňuje.

Dorůstá výšky až 30 metrů s kulovitou, mohutnou korunou a kmenem o průměru kolem 2 m. V mládí má hladkou tmavošedou borku, která je později černavá, na lomu červenohnědá a olupuje se v malých šupinách. Kvete v květnu až červnu, případně v červenci. Květy jsou uspořádány ve vzpřímených, hustých, bohatých až 30 cm dlouhých latách. Korunní lístky jsou zbarveny bíle se žlutými a červenými skvrnami. Na okraji jsou zprohýbané a brvité. Příbuzné druhy kvetou červeně či růžově. Pupeny jsou velké a lepkavé. Listy jsou vstřícné, dlanitě složené, pěti až sedmičetné, dlouze řapíkaté. Lístky jsou podlouhle obvejčité, nestejně zubaté, na rubu na žilnatině rezavě chlupaté. Mohou dorůstat délky 10 až 25 cm. Plod je až 6 cm velká, ostnitá, světle zelená tobolka s 1 až 3 tmavě hnědými semeny známými jako kaštany.

Extrakt ze semene jírovce je oblíbeným doplňkem stravy běžně používaným ke zlepšení zdraví žil a snížení zánětu.

Hlavní aktivní složkou extraktu z jírovce je aescin, který byl studován pro své mnohé zdravotní přínosy.

Zde je sedm zdravotních výhod extraktu z jírovce.


Léčí příznaky chronické žilní nedostatečnosti

Chronická žilní nedostatečnost (CVI) je zdravotní stav charakterizovaný špatným průtokem krve do žil nohou.

Příznaky mohou zahrnovat:

  • edém nebo otoky nohou
  • bolesti nohou nebo křeče
  • svědění nohou
  • křečové žíly nebo rozšířené zkroucené žíly, které se obvykle vyskytují na nohou
  • bércové vředy
  • slabost v nohách

Běžnou léčbou je kompresivní terapie nebo punčochy, které mohou zvýšit průtok krve do nohou.

Sloučenina aescin v jírovci má četné léčivé vlastnosti, díky kterým by mohla být užitečná při léčbě CVI. Může například zvýšit průtok krve ve vašich žilách či cévách, případně zlepšit příznaky.

V přehledu 19 studií 9 studií zjistilo, že denní dávky 600 mg extraktu z jírovce obsahujícího 50 mg aescinu užívané po dobu až 8 týdnů snižují příznaky CVI, včetně bolesti nohou, otoků a svědění nohou.

Ve skutečnosti jedna studie poznamenala, že extrakt z jírovce byl stejně účinný jako kompresní terapie při snižování otoku nohou.

Tyto studie ukazují, že extrakt z jírovce může být účinný pro krátkodobou léčbu CVI, ale je zapotřebí více výzkumu, aby bylo možné určit jeho dlouhodobé účinky.


Může léčit křečové žíly

Křečové žíly jsou oteklé, vypouklé žíly, které se obvykle vyskytují na nohou a mohou být způsobeny CVI.

Extrakt ze semen jírovce může zlepšit žilní tonus zlepšením průtoku krve v nohách.

Navíc může pomoci snížit otoky nohou a bolest spojenou s křečovými žilami.

V 8týdenní studii 58 % účastníků, kteří užívali tablety extraktu ze semen jírovce obsahující 20 mg aescinu 3krát denně a aplikovali 2% aescinový gel lokálně dvakrát denně, snížilo příznaky křečových žil, jako je bolest nohou, otoky, tíha a změna barvy.


Protizánětlivé vlastnosti

Zánět může způsobit nadměrné nahromadění tekutiny ve vašich tkáních, což může vést k zadržování tekutin a otokům.

Aescin je součástí extraktu z jírovce s protizánětlivými vlastnostmi . Bylo zjištěno, že snižuje zánět související s poraněním, žilní nedostatečností a otoky.

Přehled 17 studií zjistil, že extrakt ze semen jírovce by mohl pomoci snížit zánět a otoky nohou a chodidel související s CVI.

Kromě toho studie ukázaly, že aplikace topické masti obsahující aescin může snížit zánět a otok po traumatu, operacích a sportovních úrazech.

Tato mast však obsahovala i další protizánětlivé sloučeniny, takže není jasné, zda samotný aescin bude mít stejné účinky.


Může zmírnit hemeroidy

Hemoroidy jsou běžný zdravotní stav charakterizovaný oteklými žilami kolem konečníku a konečníku.

Příznaky jsou nepříjemné a mohou zahrnovat svědění, podráždění, bolest a krvácení z konečníku.

Protizánětlivé vlastnosti extraktu ze semen jírovce mohou pomoci zmírnit příznaky hemoroidů snížením zánětu a otoku postižených žil.

Přesto je výzkum v této oblasti omezený a je zapotřebí více studií k potvrzení potenciálních přínosů extraktu z jírovce pro léčbu hemoroidů.


Antioxidační vlastnosti

Extrakt ze semen jírovce obsahuje silné antioxidanty – sloučeniny, které mohou pomoci zabránit poškození buněk způsobenému nestabilními molekulami nazývanými volné radikály. Příliš mnoho volných radikálů může vést k zánětu a poškození buněk.

Extrakt ze semen jírovce je bohatý na flavonoidní sloučeniny, včetně kvercetinu a kaempferolu, které mají silné antioxidač vlastnosti.

Studie ve zkumavce zjistila, že jak aescin, tak extrakt ze semen jírovce mají antioxidační vlastnosti, ale že extrakt ze semen jírovce má větší účinky než samotný aescin. To může být způsobeno synergickými účinky složek v extraktu.


Obsahuje látky v boji proti rakovině

Kromě jeho silných protizánětlivých vlastností studie ve zkumavce také naznačují, že aescin má protirakovinné účinky .

Tyto studie zjistily, že aescin může významně snížit růst nádorových buněk u některých druhů rakoviny, jako je rakovina jater, leukémie a mnohočetný myelom.

Kromě toho studie ve zkumavce zjistily, že aescin může způsobit buněčnou smrt v rakovinných buňkách, jako je rakovina slinivky břišní a rakovina plic.

Tyto studie však používaly koncentrovaná množství aescinu a není jasné, zda by množství nalezené v extraktu ze semen jírovce mělo stejné účinky. Než bude možné učinit jednoznačné závěry, je zapotřebí více studií na lidech v této oblasti.


Pomáhá při mužské neplodnosti

Jednou z příčin mužské neplodnosti je varikokéla neboli otok žil v blízkosti varlat.

Protizánětlivé a protiotokové vlastnosti aescinu – sloučeniny v jírovci – z něj mohou udělat účinnou léčbu neplodnosti související s varikokélou.

Dvouměsíční studie u více než 100 mužů s neplodností spojenou s varikokélou zjistila, že užívání 30 mg aescinu každých 12 hodin zlepšilo hustotu spermií, pohyblivost spermií a kvalitu spermií. Kromě toho se velikost varikokély snížila s příjmem aescinu.


Vedlejší účinky a bezpečnost

I když je použití extraktu ze semen jírovce obecně považováno za bezpečné, měli byste si být vědomi některých bezpečnostních obav a vedlejších účinků.

Nezpracovaná semena jírovce obsahují sloučeninu zvanou aesculin, kterou Food and Drug Administration (FDA) považuje za nebezpečnou pro požití. Mezi příznaky otravy patří deprese, svalové záškuby, paralýza, kóma a smrt.

Z tohoto důvodu se vyvarujte požívání nezpracovaných semen jírovce.

Hlášené vedlejší účinky extraktu ze semen jírovce jsou mírné a zahrnují problémy s trávením, žaludeční nevolnost, závratě, bolesti hlavy a svědění. Navíc byly hlášeny alergické reakce při aplikaci extraktu z jírovce na kůži.

A co víc, extrakt z jírovce může interagovat s následujícími léky:

  • Léky na ředění krve. Koňský kaštan může zpomalit srážení krve a zvýšit účinky léků na ředění krve.
  • Inzulín nebo perorální lék na cukrovku. Koňský kaštan může snížit hladinu cukru v krvi a způsobit příliš nízké hladiny, pokud se užívá s léky na cukrovku.
  • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID). Koňský kaštan může snižovat vstřebávání NSAID, což jsou léky používané k léčbě zánětů.
  • Lithium . Koňský kaštan může mít diuretický účinek, který by mohl zpomalit, jak rychle vaše tělo zpracovává lithium, lék používaný k léčbě psychiatrických poruch.

Kromě toho by lidé s onemocněním ledvin nebo jater neměli užívat jírovec, protože to může zhoršit příznaky jejich onemocnění.

Z těchto důvodů se před užitím extraktu z jírovce vždy poraďte se svým praktickým nebo specializovaným lékařem – zvláště pokud máte zdravotní stav nebo v současné době výše zmíněné léky.

Kromě toho není známá bezpečnost užívání extraktu z jírovce během těhotenství a kojení, a proto by se doplňku stravy měly vyhnout těhotné nebo kojící ženy.


Sečteno ukončeno

Extrakt z jírovce má silné protizánětlivé vlastnosti a může pomoci zmírnit bolest a zánět způsobený chronickou žilní nedostatečností (CVI).

Může také prospět jiným zdravotním stavům, jako jsou hemoroidy a mužská neplodnost způsobená oteklými žilami.

Protizánětlivé a antioxidační vlastnosti kaštanu koňského z něj činí oblíbenou přírodní léčbu pro různé stavy.

Extrakt je obecně považován za bezpečný, ale přichází s potenciálními vedlejšími účinky a může interagovat jen s určitými léky.

Poraďte se nejprve se svým praktickým lékařem v případě užívání a nezapomeňte, že všeho moc škodí proto to nepřehánějte ani s jírovcem.


8.4.2022

Zdroj: Wikipedia, MedicalHealth

©tritong