Houby cesta našeho zdraví

Existuje několik druhů hub, které mají jedinečné a prospěšné vlastnosti. Mají nízký obsah kalorií a tuku, ale jsou plné vitamínů, minerálů a bioaktivních sloučenin jako jsou beta-glukany. Houby jsou zásobárnou úžasných živin, vitamínů a minerálů, které byly uznávány pro jejich zdravotní přínosy. Jsou důkladným zdrojem vlákniny (která vás zasytí), antioxidantů a minerálů, jako je draslík. Tvrdí se, že bílé potraviny nemají žádné důležité látky pro člověka, ale houby jsou pravý opak.

Porce (hrst) hub poskytuje asi 20 % denní hodnoty vitaminu D a B6 a také trochu mědi. Kromě toho, že jsou výborným zdrojem vlákniny jsou také dobrým zdrojem selenu, zinku a manganu spolu s řadou dalších vitamínů a minerálů. Podívejme se spolu na zdravotní přínos hub o kterých třeba ještě nevíme.

 


Houby mohou i pomoci při hubnutí

Houby jsou skvělou nízkokalorickou a nízkotučnou alternativou k masu. Mají také vysoký obsah vody. Houby obsahují asi 90 % vody a mají asi 3 kalorie na půl šálku. Houby mají vysoký obsah pektinu, rozpustnou vlákninu, která zpomaluje trávení a pomáhá vám cítit se déle sytí. Mají také nízký obsah tuku a jsou bohaté na bílkoviny. Houby jsou vynikajícím zdrojem mědi, který vám pomáhá metabolizovat tuk. Měď je také nezbytným minerálem pro zdravé vlasy. Potraviny bohaté na měď, jako jsou houby, přispívají k tvorbě kolagenu v kůži, což je důležité pro zdravou a zářící pleť.


Posilují váš imunitní systém

Houby jsou skvělým zdrojem beta-glukanu, což je typ vlákniny, která prokazatelně posiluje imunitní systém. Beta-glukan byl studován jako potenciální léčba rakoviny a vysokého cholesterolu. Houby mají také vysoký obsah selenu, minerálu, o kterém bylo zjištěno, že posiluje imunitní systém a chrání před infekcemi a posiluje vaši imunitu proti nachlazení a chřipce.


Vynikající zdroj vitamínů a minerálů

Houby jsou hlavním zdrojem celé řady vitamínů a minerálů, které jsou nezbytné pro dobré zdraví. Mají vysoký obsah vitamínů B, zejména thiaminu a riboflavinu, které pomáhají tělu metabolizovat sacharidy a jsou důležité pro nervový systém. Jsou také dobrým zdrojem niacinu a kyseliny pantotenové , které jsou nezbytné pro metabolismus a proces přeměny tuku a dalších živin na energii. Také houby s vysokým obsahem vitamínu D jsou jediné, která produkují vitamín D absorpcí ze slunce, stejně jako naše lidská kůže. Vitamin D má mnoho zdravotních výhod, včetně posílení imunitního systému.

Obsahují několik minerálů, které jsou důležité pro dobré zdraví. Mají vysoký obsah selenu, minerálu, který podporuje funkci imunitního systému, pomáhá předcházet některým typům rakoviny a pomáhá předcházet předčasnému stárnutí. 

Houby jsou také dobrým zdrojem železa ve spojení vitamínu C transportují kyslík po těle a napomáhá zdravé funkci mozku a svalů.

Jsou také spolehlivým zdrojem draslíku, základního minerálu, který pomáhá regulovat srdce, ledviny a trávicí systém.


 


Užitečný zdroj vlákniny

Houby jsou hlavním zdrojem vlákniny, která je nezbytnou součástí zdravé výživy. Mají také nízký obsah kalorií, sodíku a tuku. Jsou skvělým zdrojem pektinu, typu rozpustné vlákniny u které bylo prokázáno, že snižuje hladinu cholesterolu. Houby obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která pomáhá udržovat váš trávicí systém zdravý a zabraňuje zácpě. Dietní vláknina má mnoho zdravotních výhod, včetně snížení rizika srdečních chorob a cukrovky. Může také pomoci s regulací hmotnosti tím, že se budete cítit déle plnější.


Protizánětlivé vlastnosti

Houby obsahují zdravé sloučeniny zvané beta-glukany, které mají protizánětlivé vlastnosti. Beta-glukany byly studovány pro jejich potenciál pomoci při prevenci nebo léčbě určitých onemocnění, jako je cukrovka, srdeční onemocnění a některé druhy rakoviny. Bylo také zjištěno, že houby mají protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit bolest, ztuhlost a otoky.


Pamáhají v boji proti depresi a úzkosti

Houby jsou dobrým zdrojem vitamínu B6, který je nezbytný pro správnou funkci mozku. Obsahují také tryptofan, aminokyselinu, která je nezbytná pro správnou funkci mozku a dobře známý serotonin – neurotransmiter, který pomáhá regulovat náladu, chuť k jídlu, spánek a náladu. Bylo zjištěno, že houby mají antidepresivní vlastnosti a jsou studovány látky obsažené v houbách jako potenciální léčba duševních poruch jako je úzkost, stres a deprese.


Potenciál bojovat s nemocemi

Studie prokázaly, že houby mají protirakovinné vlastnosti a mohou pomoci snížit riziko některých druhů rakoviny. Obsahují beta-glukany, což jsou sloučeniny vlákniny u kterých bylo prokázáno, že zpomalují růst určitých nádorů tím, že brání průtoku krve a růstu buněk. Houby jsou také dobrým zdrojem selenu, minerálu, u kterého bylo prokázáno, že snižuje riziko některých druhů rakoviny. Zejména u mužů rakoviny prostaty. Houby mají také potenciál bojovat proti srdečním chorobám, protože jsou dobrým zdrojem draslíku, minerálu, u kterého bylo prokázáno, že snižuje vysoký krevní tlak.


Závěrem

Pokud houby nejsou pravidelnou nebo oblíbenou složkou vašeho jídelníčku, přicházíte o všechny tyto zdravotní výhody. Existuje mnoho druhů „gurmánských“ hub, které v mnoha obchodech s potravinami nenajdete. Lze je zakoupit čerstvé, sušené nebo jako práškové doplňky pro dobré zdraví. Doporučuji zůstat u ověřených čerstvých hub.

Chcete insipiraci, podívejme se na článek zázračné houbové trio nejlepších hub.


Zdroj: MedicalHealth , Wikipedia

5.9.2022

©tritong