Crohnova choroba a ulcerózní kolitida: pacienti s IBD se často ptají na dietu, pomůže málokomu

Nepříjemná omezení v běžném životě, bolestivé příznaky i dlouhotrvající léčba, to je realita pro řadu lidí s IBD – idiopatickými střevními záněty. Často upínají své naděje k tzv. bezezbytkové dietě, případně speciální dietě při Crohnově chorobě CDED.

Během května různé akce připomínaly střevní onemocnění souhrnně označovaná jako IBD – idiopatické střevní záněty, ke kterým se řadí zřejmě nejznámější Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Přinášejí zdravotní potíže i složité životní situace, v nichž se ocitá mnoho lidí.

Podle dostupných údajů je některý z idiopatických střevních zánětů v ČR diagnostikován u více než 60 tisíc pacientů, v Evropě u 3,4 milionu pacientů a celosvětově je evidováno více jak 10 milionů osob s tímto onemocněním.

Střevní záněty ze své podstaty komplikují běžný chod života, proto se květnový Světový den IBD zaměřil zejména na osobní pohodu pacientů.

Více zde:https://www.vitalia.cz/clanky/crohnova-choroba-a-ulcerozni-kolitida-pacienti-s-ibd-se-casto-ptaji-na-dietu-pomuze-malokomu/