Čistý nos – šťastný nos

Edmond Rostand (francouzský básník a dramatik) jednou napsal:

“ Skvělý nos může být ukazatelem velké duše. “

I když to nelze dokázat, je lékařským faktem, že váš nos může být ukazatelem vašeho celkového zdraví. Věděli jste, že mnoho běžných neduhů lze zmírnit nebo odstranit pouhým čištěním nosní dutiny? Je to pravda, zvláště pokud se budete řídit jednoduchými tipy pro výplach nosu uvedenými níže. Správné techniky čištění jsou nezbytné pro udržení vašeho celkového zdraví a pomáhají vám udržet se dobře a zdravě.

Vždy je správný čas naučit se lépe pečovat o své tělo. Chcete-li pomoci, podívejte se na tyto tipy na proplachování nosu, které jistě udrží váš nos čistý a udrží jej v dobrém funkčním stavu.

Hydratace

První pravidlo dobrého zdraví nosu je stejné jako pro vaše celkové zdraví pít hodně tekutin. Dehydratace způsobuje, že tělesné tekutiny jsou hustší, včetně hlenu v nose. Dostatek tekutin může pomoci k lepšímu proudění a může dokonce poskytnout úlevu ucpanému nosu. Budeme se bavit o čisté vodě (minerální), popíjení bylinných čajů během dne.

Zvlhčovaní sliznice

Podráždění nosu může být způsobeno mnoha faktory, ale suchost je nejčastějším viníkem. Dvojnásobně platí ve velkých městech a znečišťeném ovzduší. Například studený nebo suchý vzduch může vysušit membrány, alergeny a znečišťující látky mohou také způsobit podráždění a hlavně mají snadnější přístup do plic a průdušek. Zatímco dýcháte teplý vlhký vzduch může zklidnit bolavý nos a zmírnit ucpání. Pokud zvlhčujeme pravidelně nosní sliznice tvoříme obranný val před cizými patogeny a viry.

Solný sprej

Dalším dobrým způsobem, jak hydratovat vnitřek nosu je použití fyziologického nosního spreje. Slaná voda nejen pomůže zvlhčit membrány, ale může také pomoci zklidnit podráždění a uvolnit ucpané nosní cesty. Některé značky nosních sprejů ( nebudu jmenovat ) dokonce obsahují dekongestant, který pomáhá uvolnit ucpaný nos.

Osobně se mi velmi osvědčila naše dobrá Vincentka ( žádná reklama ) nosní hypotonický sprej (modré balení – dospělí).

Sprej není návykový a můžete užívat dle libosti. Pro malé děti i novorozence má obal žlutou barvu.

Dekongestanty

Dekongestanty mohou pomoci zlepšit ucpaný nos a také obsahují složky, které mohou zmírnit nepohodlí a bolest z otoku a podráždění. Mnoho dekongestantů je dostupných bez lékařského předpisu. Ty výkonnější jsou však často drženy za přepážkou, takže možná budete muset získat předpis od svého lékaře.

Antihistaminika

Pokud se vaše problémy týkají alergie, může být vaší odpovědí antihistaminikum. Nicméně, jak jsou silné, měli byste být opatrní, protože téměř vždy mají vedlejší účinky. Mnohé jsou také kombinovány s dekongestantem, takže pokud budete mít někdy pochybnosti, nezapomeňte se nejprve poradit nejlépe s ORL, plicním lékařem nebo alergologem.


Výhody nosní očisty

V dnešní době je mnoho lidí alergických na plísně, prach a pyl, což vše může vést k podráždění, otokům, překrvení a kapání z nosu. Bohužel, když se v dutině dutin trvale hromadí hlen, může dojít k sinusitidě , což má za následek nepohodlí a infekce. Naštěstí existuje způsob, jak pomoci zlepšit respirační onemocnění pramenící z alergií, senné rýmy, nachlazení, bronchitidy a astmatu. To lze provést pomocí výplachu dutin, protože existuje mnoho výhod výplachu nosu, které lze využít. Starověká technika, výplach nosu nebo výplach dutin, je jednoduchý postup, který odstraňuje hlen a další nečistoty z nosních cest, snižuje zánět a umožňuje vám dýchat čistěji.

Alergeny znečišťující látky a nečistoty denně neustále napadají váš dýchací systém, ale výplach nosu je jednoduchý a účinný způsob, jak udržet vaše dutiny a nosní průchody čisté.

Pokud hledáte dobrý způsob, jak podpořit vaše celkové zdraví dýchacích cest, zjistěte více o výhodách výplachu nosu.

• Výplach dutin může pomoci odstranit pyl, slizniční krusty, nečistoty a další alergeny z vašich dutin a nosních cest.
• Pokud často pociťujete suchý nos, může vám výplach nosu pomoci poskytnout uklidňující úlevu.
• Výplach nosu je vynikající způsob, jak pomoci snížit otok nosu, zmenšit sliznice, a tím zlepšit vaši schopnost dýchat.
• Irigace může pomoci zvýšit tok hlenu, což vám umožní mít čisté sinusové průchody.
• Pokud hledáte způsob, jak snížit svůj nechtěný návyk na chrápání, který je způsoben překrvením, výplach nosu vám může pomoci zbavit se ucpaných dutin.
• Výplach nosu je přirozený způsob, jak pomoci podpořit zdravý dýchací systém.
• Pokud tuto metodu výplachu nepřeženete, výplach dutin může pomoci předejít infekcím dutin.


Nic se nemá přehánět, ale vyzkoušejte očistu „nosíku“ na jeden měsíc ( např. výše zmíněný hypotonickým sprejem) a věřím, že uvidíte velkou změnu.

Děláme to pro sebe a je to přece naše zdraví. Pevné zdraví v Novém roce 2023


Zdroj: Wikiskripta , MedicalHealth

1.1.2023

©tritong