
Čistota půl zdraví nebo chyba?
Jak je to vlastně s koupáním
Pravidelné koupání patří v moderní době samozřejmě jako utkvělý zdravý zvyk. Takže sprcha/koupel navíc denně se může zdát spíše jako dobrá nebo správná věc. Sprchy totiž čistí vaše tělo. A tedy máme představu o zdraví člověka.
No, opak je pravdou a není to právě nutně. Možná je to až příliš dobrá věc. Chcete se dostatečně sprchovat, abyste se udrželi v čistotě (pocit těla, které nepáchne), ale ne tolik, abyste si vysušili svou pokožku a odstranili vlastně její přirozenou ochrannou vrstvu.
Jak často byste se tedy měli koupat? I když se vaše rodina a přátelé mohou lišit, nemusí to být tak často, jak si myslíte.
Co se stane, pokud to s očistou přeháníme?

Někteří pediatři a kožní lékaři proto „doporučují“ nekoupat děti každý den.
Co se stane, pokud se nekoupeme často?
Asi Vám už v okolí napoví pohledem či slovem, že už páchneme, což bude první signál. Ačkoliv na procházce se silným tělesným pachem není nic normálně nezdravého, nemusí to být dobré pro budování zdravých vztahů s lidmi doma, ve škole nebo práci.
Mohou však nastat i některé zdravotní a kožní problémy. Nahromadění olejů může způsobit nahromadění bakterií, které způsobují akné . Nečistota a odumřelá pokožka může problém ještě zhoršit ucpáním pórů. Sečteno a podtrženo příliš málo koupání může znamenat více pupínků. Hromadění mazu může způsobit i další kožní problémy odlupování kůže na pokožce hlavy ( lupy ) a vzplanutí stávajících kožních onemocnění, jako je například ekzém.
Kolik je tedy v pořádku?
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Mnoho specialistů (kožních lékařů) říká, že každodenní sprcha je pro většinu lidí v pořádku. (Lépe, než to může začít způsobovat kožní problémy .)
Některým lidem stačí dvakrát až třikrát týdně a pro udržení dobrého zdraví může být ještě lepší. Opravdu záleží částečně na vašem životním stylu, prostoru jakou vykonáváte práci a také kde s čím přijdeme za celý den do styku. Někdo, kdo tráví hodiny na horkém slunci prací na dvoře nebo běháním či jízdou na kole se bude pravděpodobně muset koupat častěji, než někdo, kdo je v klidovém režimu a nezapotí se.
Jsou tu i další faktory. Pokud máte určité alergie nebo obzvlášť mastnou pokožku, může být dobré se sprchovat častěji. Na druhou stranu by pro lidi s určitými kožními problémy mohlo být lepší sprchování omezit na minimum.
Záleží také na tom, jak dlouhou dobu ve sprše (nebo vaně) strávíte.
Jak dlouho byste se měli sprchovat?
Pokud se právě chystáte do koupele nebo sprchy, tak snad si odneseme malou radu.
Zdroj: vlastní ověřené zkušenosti
10/2022 ©tritong