Čistota půl zdraví nebo chyba?

Jak je to vlastně s koupáním

Pravidelné koupání patří v moderní době samozřejmě jako utkvělý zdravý zvyk. Takže sprcha/koupel navíc denně se může zdát spíše jako dobrá nebo správná věc. Sprchy totiž čistí vaše tělo. A tedy máme představu o zdraví člověka.

No, opak je pravdou a není to právě nutně. Možná je to až příliš dobrá věc. Chcete se dostatečně sprchovat, abyste se udrželi v čistotě (pocit těla, které nepáchne), ale ne tolik, abyste si vysušili svou pokožku a odstranili vlastně její přirozenou ochrannou vrstvu.

Jak často byste se tedy měli koupat? I když se vaše rodina a přátelé mohou lišit, nemusí to být tak často, jak si myslíte.


Co se stane, pokud to s očistou přeháníme?

Normální pokožka má svou ochrannou vrstvu oleje a udržuje rovnováhu „dobrých“ bakterií, které pomáhají chránit vaši pokožku před suchem a mikroby. Pokud pravidelně čistíte, zejména drsnými mýdly a velkým množstvím drhnutí, můžete tuto vrstvu odstranit, což vede k suché, podrážděné a svědivé pokožce . To může způsobit praskliny v kůži, které umožňují pronikání bakterií a alergenů, což má za následek kožní infekce nebo alergické reakce.
Kromě toho imunitní systém vašeho těla, potřebuje určitou stimulaci od bakterií, včetně těch, které žijí na vaší kůži. Pokud je vydrhnete příliš rychle vaše tělo nemá šanci vytvořit protilátky, které proti nim chrání.Antibakteriální mýdla to mohou ve skutečnosti přidat tím, že zabíjejí přirozenou bakteriální ochranu proti většímu množství infekčních zárodků na kůži, které se potom špatně léčí. To může způsobit ještě větší rozdíl u dětí, u kterých se jejich těla vyvíjejí a vytvářejí si přirozenou bariéru.

Někteří pediatři a kožní lékaři proto „doporučují“ nekoupat děti každý den.


Co se stane, pokud se nekoupeme často?

Asi Vám už v okolí napoví pohledem či slovem, že už páchneme, což bude první signál. Ačkoliv na procházce se silným tělesným pachem není nic normálně nezdravého, nemusí to být dobré pro budování zdravých vztahů s lidmi doma, ve škole nebo práci.

Mohou však nastat i některé zdravotní a kožní problémy. Nahromadění olejů může způsobit nahromadění bakterií, které způsobují akné . Nečistota a odumřelá pokožka může problém ještě zhoršit ucpáním pórů. Sečteno a podtrženo příliš málo koupání může znamenat více pupínků. Hromadění mazu může způsobit i další kožní problémy odlupování kůže na pokožce hlavy ( lupy ) a vzplanutí stávajících kožních onemocnění, jako je například ekzém.


Kolik je tedy v pořádku?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Mnoho specialistů (kožních lékařů) říká, že každodenní sprcha je pro většinu lidí v pořádku. (Lépe, než to může začít způsobovat kožní problémy .)

Některým lidem stačí dvakrát až třikrát týdně a pro udržení dobrého zdraví může být ještě lepší. Opravdu záleží částečně na vašem životním stylu, prostoru jakou vykonáváte práci a také kde s čím přijdeme za celý den do styku. Někdo, kdo tráví hodiny na horkém slunci prací na dvoře nebo běháním či jízdou na kole se bude pravděpodobně muset koupat častěji, než někdo, kdo je v klidovém režimu a nezapotí se.

Jsou tu i další faktory. Pokud máte určité alergie nebo obzvlášť mastnou pokožku, může být dobré se sprchovat častěji. Na druhou stranu by pro lidi s určitými kožními problémy mohlo být lepší sprchování omezit na minimum.

Záleží také na tom, jak dlouhou dobu ve sprše (nebo vaně) strávíte.


Jak dlouho byste se měli sprchovat?

Není každé koupání je stejné. Rychlé každodenní opláchnutí není totéž jako maratonská hodinová sprcha nebo potápění ve vaně. Čím více času strávíte ve vodě, tím horší mohou být účinky na vaše vlasy i pokožku.
Dejme si 35 minut a soustřeďme se na ty důležité části těla: podpaží, třísla a obličej. Nemusíte drhnout každý centimetr pokožky, pokud jste se tedy neváleli někde v hlíně nebo nebrousili celou chatu samozřejmě. To je jiná situace.
Většina lidí také nepotřebuje šamponovat vlasy každý den. Pro většinu typů vlasů stačí přibližně 23krát týdně . I když možná budete muset udělat více, pokud jsou vaše vlasy obzvláště mastné. Rozdíl je také v teplotě vody. Horká voda je sice skvělá, když je venku zima, ale je pravděpodobnější, že vaši pokožku vysuší a bude následně svědit. Snažte se udržovat optimální teplotu vody blíž k teplé než horké.
Vůně v parfémovaných sprchových prostředcích mohou také odstranit vlhkost z pokožky. Hledejte tedy šetrná mýdla-přírodní a také šampon na vlasy ( Lupuchový , Kopřivový, Březový) . Můžete dokonce hledat ty prostředky, které mají štítky jako „jemný čisticí prostředek“, „pro citlivou pokožku“ nebo ještě lépe „hypoalergenní“. Omezte vysušující účinky tím, že se místo naučených tahů třením osušujete ručníkem pokožku.
Zkusme to jinak a to, že se ručníkem tzv. lehce „poplácáváme“ a poté samozřejmě naneste hydratační krém bez parfemace. Pro dosažení nejlepších účinků naneste hydratační krém do 3 minut poté, co vylezete z vany nebo sprchy.
Dobré je asi doporučit, že i kvalitní bavlněné osušky-ručníky se musí po nějaké době používání a praní měnit a zakoupit nové.


Pokud se právě chystáte do koupele nebo sprchy, tak snad si odneseme malou radu.


Zdroj: vlastní ověřené zkušenosti

10/2022 ©tritong