Arnika horská

ARNIKA HORSKÁ ( ARNICA MONTANA )


Nebojte se nejde o novou Americkou superhvězdu, ale o velmi prospěšnou rostlinu ( bylinu )

Arnika ( lidově Prha ) je rod vytrvalých bylin patřících do čeledi slunečnicových (Asteraceae). Několik druhů arniky , zejména A. montana, obsahuje protizánětlivou sloučeninu, o níž se věří, že při lokální aplikaci zmírňuje bolesti a podlitiny.

Arnika je původem z subalpínských oblastí západní Severní Ameriky, ale lze ji nalézt také v arktických oblastech Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Rostliny arniky mají dlouhé pýřité listy a zářivě žluté nebo oranžové květy podobné sedmikrásky široké asi 3-8 cm.

Helenalin obsažený a o kterém se věří, že má arnika právě protizánětlivé účinky je při vnitřní konzumaci extrémně toxický a dráždí pokožku, pokud není optimálně naředěný.

Arnika se nejčastěji prodává jako volně prodejná topická mast či gel nebo krém nebo také populární homeopatický přípravek (topická aplikace nebo orální peleta) a lze ji nalézt jako extrakt, tinkturu, orální doplněk, prášek, aromaterapeutický olej.

Výhody a zdravotní prospěšnost

Arnika se běžně používá v alternativní medicíně k léčbě modřin, bolesti, myalgie (bolest svalů) a artralgie (bolesti kloubů). Protože rostlina může být toxická, používá se nejčastěji v homeopatické formě.

Arniku běžně prodávají výrobci homeopatických léčiv jako účinnou léčbu:

 • Osteoartróza
 • Neuralgie po pásovém oparu
 • Diabetická neuropatie
 • Pooperační bolest
 • Hojení ran
 • Rakovina
Jeho použití při léčbě jakéhokoli zdravotního stavu však podporují pouze a zatím omezené vědecké důkazy.

To ale vůbec neznamená, že arnika je bez výhod je to prostě tak, že klinické studie zkoumající arniku jsou téměř vždy malé, špatně objasněny a často ve svých nálezech rozporuplné.

( bojtok farmaceutických firem co si budeme upřímně )

Je důležité hovořit také se svým lékařem, abyste zjistili, zda je právě arnika rozumnou a bezpečnou možností prozkoumat buď samostatně, nebo spolu s jinými léky proti bolesti.

Tedy s rozumem přistupovat např. Analgetika + Arnika nebude zřejmě dobrá volba a nebudou si rozumět.

Nežádoucí účinky

Arnika v bylinných přípravcích je známá tím, že způsobuje vedlejší účinky, i když je používána ve vysoce zředěných topických přípravcích. U orálních forem se mohou vyskytnout závažnější vedlejší účinky.

Lokální použití

V jiných než homeopatických přípravcích může arnika způsobit mírnou alergickou reakci, zejména u lidí, kteří trpí na existující alergií na rostliny z čeledi Asteraceae , včetně ambrózie , měsíčku lékařském nebo chryzantémy a sedmikrásek.

Arnika může také vyvolat přechodné zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence, zvláště pokud je používána nadměrně nebo na poškozenou kůži ( otevřené rány nikdy nepoužívat ). Otevřené rány umožňuje větší absorpci účinné látky a může také způsobit lokální štípání.

Perorální podání

Většina homeopatických léků na arniku je extrémně zředěná a považována za bezpečnou. Některé formy však mohou obsahovat zjistitelná množství helenalinu, která mohou představovat zdravotní rizika.

Při perorálním podání může vyšší množství helenalinu způsobit:

 • Podráždění úst a hrdla
 • Bolest břicha
 • Průjem
 • Zvracení
 • Dušnost
 • Snadné podlitiny a krvácení
 • Rychlý srdeční tep
 • Vysoký krevní tlak

Orálním přípravkům obsahujícím čistou arniku je třeba se bez výjimky vyhnout. Nejenže s větší pravděpodobností způsobují příznaky, ale mohou také poškodit srdce a zvýšit riziko selhání orgánů, kómatu a smrti. Opatrně tedy pokud nevíte co děláte.

Odborný závěr

Vzhledem k tomu, že léčivé přípravky nepodléhají stejným regulačním standardům  jaké platí i pro farmaceutická léčiva, buďte prosím při používání jakéhokoliv takového produktu velmi opatrní a pokud uvažujete o jeho vyzkoušení, promluvte si nejprve se svým lékařem.

Pamatujte, že i přírodní produkty mohou být v kombinaci nebezpečné, způsobovat nežádoucí vedlejší účinky a mít negativní interakce s jinými léky nebo doplňky stravy které užíváte.

Všeho s Mírou a třeba Jardou


25.8.2021

Zdroj: Medicalhealth

tritong