
Arnika horská
ARNIKA HORSKÁ ( ARNICA MONTANA )
Nebojte se nejde o novou Americkou superhvězdu, ale o velmi prospěšnou rostlinu ( bylinu )
Arnika ( lidově Prha ) je rod vytrvalých bylin patřících do čeledi slunečnicových (Asteraceae). Několik druhů arniky , zejména A. montana, obsahuje protizánětlivou sloučeninu, o níž se věří, že při lokální aplikaci zmírňuje bolesti a podlitiny.
Arnika je původem z subalpínských oblastí západní Severní Ameriky, ale lze ji nalézt také v arktických oblastech Evropy, Asie a Severní Ameriky.
Rostliny arniky mají dlouhé pýřité listy a zářivě žluté nebo oranžové květy podobné sedmikrásky široké asi 3-8 cm.
Helenalin obsažený a o kterém se věří, že má arnika právě protizánětlivé účinky je při vnitřní konzumaci extrémně toxický a dráždí pokožku, pokud není optimálně naředěný.
Arnika se nejčastěji prodává jako volně prodejná topická mast či gel nebo krém nebo také populární homeopatický přípravek (topická aplikace nebo orální peleta) a lze ji nalézt jako extrakt, tinkturu, orální doplněk, prášek, aromaterapeutický olej.
Výhody a zdravotní prospěšnost
Arnika se běžně používá v alternativní medicíně k léčbě modřin, bolesti, myalgie (bolest svalů) a artralgie (bolesti kloubů). Protože rostlina může být toxická, používá se nejčastěji v homeopatické formě.
Arniku běžně prodávají výrobci homeopatických léčiv jako účinnou léčbu:
- Osteoartróza
- Neuralgie po pásovém oparu
- Diabetická neuropatie
- Pooperační bolest
- Hojení ran
- Rakovina
To ale vůbec neznamená, že arnika je bez výhod je to prostě tak, že klinické studie zkoumající arniku jsou téměř vždy malé, špatně objasněny a často ve svých nálezech rozporuplné.
( bojtok farmaceutických firem co si budeme upřímně )
Je důležité hovořit také se svým lékařem, abyste zjistili, zda je právě arnika rozumnou a bezpečnou možností prozkoumat buď samostatně, nebo spolu s jinými léky proti bolesti.
Tedy s rozumem přistupovat např. Analgetika + Arnika nebude zřejmě dobrá volba a nebudou si rozumět.
Nežádoucí účinky
Arnika v bylinných přípravcích je známá tím, že způsobuje vedlejší účinky, i když je používána ve vysoce zředěných topických přípravcích. U orálních forem se mohou vyskytnout závažnější vedlejší účinky.
Lokální použití
V jiných než homeopatických přípravcích může arnika způsobit mírnou alergickou reakci, zejména u lidí, kteří trpí na existující alergií na rostliny z čeledi Asteraceae , včetně ambrózie , měsíčku lékařském nebo chryzantémy a sedmikrásek.
Arnika může také vyvolat přechodné zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence, zvláště pokud je používána nadměrně nebo na poškozenou kůži ( otevřené rány nikdy nepoužívat ). Otevřené rány umožňuje větší absorpci účinné látky a může také způsobit lokální štípání.
Perorální podání
Většina homeopatických léků na arniku je extrémně zředěná a považována za bezpečnou. Některé formy však mohou obsahovat zjistitelná množství helenalinu, která mohou představovat zdravotní rizika.
Při perorálním podání může vyšší množství helenalinu způsobit:
- Podráždění úst a hrdla
- Bolest břicha
- Průjem
- Zvracení
- Dušnost
- Snadné podlitiny a krvácení
- Rychlý srdeční tep
- Vysoký krevní tlak
Orálním přípravkům obsahujícím čistou arniku je třeba se bez výjimky vyhnout. Nejenže s větší pravděpodobností způsobují příznaky, ale mohou také poškodit srdce a zvýšit riziko selhání orgánů, kómatu a smrti. Opatrně tedy pokud nevíte co děláte.
Odborný závěr
Vzhledem k tomu, že léčivé přípravky nepodléhají stejným regulačním standardům jaké platí i pro farmaceutická léčiva, buďte prosím při používání jakéhokoliv takového produktu velmi opatrní a pokud uvažujete o jeho vyzkoušení, promluvte si nejprve se svým lékařem.
Pamatujte, že i přírodní produkty mohou být v kombinaci nebezpečné, způsobovat nežádoucí vedlejší účinky a mít negativní interakce s jinými léky nebo doplňky stravy které užíváte.
Všeho s Mírou a třeba Jardou
25.8.2021
Zdroj: Medicalhealth
tritong